Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 22:39 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Przełęcz Sokola

Przełęcz znajduje się w Górach Sowich na wysokości 751m n.p.m. i oddziela masywy Wielkiej Sowy i Włodarza. Przez przełęcz prowadzi droga pomiędzy Nową Rudą a Walimiem. Po dwóch stronach Przełęczy Sokolej, na zboczach Sokoła (864m n.p.m.) i Wielkiej Sowy (1015m n.p.m.) leżą miejscowości Rzeczka i Sokolec. Rzeczka na dole łączy się z Walimiem, a Sokolec graniczy z miejscowością Ludwikowice.

Dojazd do tych miejscowości istnieje z północy od strony Walimia, a od południa łączącymi się drogami z Jugowa i Ludwikowic. Ponadto do Rzeczki można dojechać wąskim dojazdem z Sierpnicy po zboczach góry Sokół.

Dojazd na Przełęcz Sokoła z obu stron jest wyjątkowo stromy i w zimie mogą być problemy z dotarciem na górę. Zbocza wokół niej są znakomitymi stokami narciarskimi z licznymi wyciągami. Obecnie Przełęcz Sokola stanowi centrum narciarskie w Górach Sowich. Od kilku lat teren ten jest intensywnie zagospodarowywany, powstały m.in. nowe pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. Powyżej przełęczy na stoku Wielkiej Sowy znajdują się; schronisko Orzeł, a dalej schronisko Sowa.

Na przełęczy jest duży płatny parking, przystanek autobusowy i areał narciarski.
Przez Przełęcz Sokolą prowadzą szlaki: czerwony Główny Szlak Sudecki z Jedlinki i czerwony narciarski z Głuszycy, oba na Wielką Sowę.

Źródło: www.gorysowie.pl, www.rzeczka.com.plGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:4 | do góry^