Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 22:46 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54Błędne Skały – rezerwat

Wspaniały skalny labirynt położony na szczycie Skalniaka na wysokości ok. 850m, tuż przy granicy z Czeską Republiką. Niesamowite formy skalne zostały przez lata wyrzeźbione oddziaływującymi na nie siłami natury; wodą, mrozem i wiatrem. Niejednakowa odporność skał na wietrzenie spowodowała, że po tysiącach lat przybrały one różne ciekawe kształty. Powstałe blokowiska skalne na powierzchni 21,14ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-11 m, szerokość jest różna, miejscami wynosi zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników (najstarsza data to 1616 rok.). Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy. Widoczny stąd jest Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze. W 1957r. został utworzony tutaj rezerwat przyrody.

Czynne: codziennie 9.00 – 18.00
Wstęp: normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł
Wjazd: na parking przy skałkach odbywa się wahadłowo; o pełnych godzinach wjazd, zjazd również co godzinę. Cena biletów; 10 zł - samochód osobowy, 30 zł - bilet za autokar. (ceny wstępu i parkingu z roku 2011)

Czas przejścia labiryntu: Około 35min Osoby słusznych rozmiarów mogą mieć problemy z pokonaniem szlaku, ale dadzą radę. Warto się jednak trochę pomęczyć i wcisnąć między skałki, aby podziwiać ich piękno.

Położenie: Błędne Skały znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych tuż przy granicy z Czechami.

Dojazd: Szosą z Kudowy Zdrój w kierunku Karłowa. Z drugiej strony można dojechać od Nowej Rudy przez Radków i Karłów.

Dojście:

  • czerwonym szlakiem z Karłowa
  • czerwonym z Kudowy Zdrój – 2 godziny
  • zielonym z Kudowy przez Czermną i Pstrążną - 2h 30 min.
  • zielonym szlakiem z Pasterki – 1h 45min.
  • istnieje również możliwość dojścia szlakami z trzech parkingów położonych przy drodze z Karłowa do Kudowy Zdrój

Uwaga!

Obiekty turystyczne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych udostępniane są w sezonie letnim tj. od 1 maja do 31 października. W okresie od 31 października do 1 maja udostępnianie uzależnione jest od warunków pogodowych.

Źródło: http://www.pngs.com.plGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:5 | do góry^