Dzisiaj jest: Piątek, 29 marca 2024 r. |  Godzina: 07:46 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
44.192.93.109







Szczytnik (589m)

Szczytnik (Steinberg) to najwyższa kulminacja niewielkiego stoliwa stanowiącego pd.-wsch. skraj Gór Stołowych. Tworzy ją wyraźnie wypiętrzony, zalesiony stożek, górujący na północ od głębokiej doliny Bystrzycy Dusznickiej, pomiędzy Szczytną na zachodzie i Polanicą – Zdrojem na wschodzie. Najbardziej interesującym fragmentem masywu jest stromy stok ograniczający Szczytnik od zachodu i południa. Różnica wysokości w stosunku do dna doliny Bystrzycy wynosi tu ponad 120m. Wędrując po Szczytniku znajdziecie wiele ciekawych skałek w kształcie grzybów. Wnętrze stoliwa góry cechuje się pagórkowatą rzeźbą, z kilkoma kopulastymi pagórami o wysokości 15-20m (Szczytnik, Piaskowiec, Kamiennik), rozdzielonymi nieckowatymi lub nawet płaskodennymi obniżeniami. Wśród tych drugorzędnych wzniesień wyróżnia się Kalwaria, gdzie wśród skałek wytyczono drogę krzyżową, z reliefami poszczególnych stacji umieszonymi w płytkich wnękach wykutych w skale. Na powierzchniach skałek można zaobserwować liczne przejawy selektywnego wietrzenia, w tym sporych rozmiarów okapy i nisze podskalne, a wokół nich rumowiska bloków i głazów.

Przy krawędzi wierzchowiny od strony Szczytnej znajduje się romantyczny neogotycki Zamek Leśna zbudowany w latach 1831-37 w miejscu niewielkiego fortu z 1790r. Obiekt niedostępny do zwiedzania (mieści się w nim zakład leczniczy). Obok zamku na skraju wierzchowiny znajdują się piaskowcowe Orle Skały stanowiące doskonały punkt widokowy na Szczytną, Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz Obniżenie Dusznickie.

Dojście:
Na Szczytnik dotrzemy żółtym szlakiem prowadzącym ze Szczytnej do Polanicy Zdrój. Czas dojścia do punktu widokowego z centrum Szczytnej – 30 min. Dojechać można również samochodem w okolice zamku i punktu widokowego, gdzie znajduje się niewielki parking.


Źródło: „Sudety” czerwiec 2008 nr 6, „Szczytnik w Górach Stołowych” str. 40-42



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:9 | do góry^