Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 23:10 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

JAROMER

Miasto położone jest w Kralovehradeckiej krainie, 120km na północny-wschód od Pragi. Bardzo dogodne położenie uczyniło z miasta węzeł komunikacyjny i kolejowy, w budowie jest autostrada, znajduje się tutaj także lotnisko. Na początku XI wieku, książę z rodu Przemyślidów założył tutaj gród i nazwał go Jaromer. Najstarsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1126r. Miasto królewskie powstało za czasów króla Przemysła Ottokara.

Najbardziej znaną pamiątką Jaromera jest świątynia gotycka św. Mikołaja z bogato zdobionym ołtarzem głównym. Ze średniowiecznego obwarowania miasta została jedynie brama z dzwonnicą. Na historycznym rynku z arkadami dominuje słup mariański z lat 1723-1727, dzieło sławnego M.B.Brauna. Jaromer posiada również piękne zabytkowe budynki wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Do najładniejszych zabytków nowoczesnej czeskiej architektury należy Wenkeuv Dom postawiony w 1911 roku na podstawie projektu J.Gocara. Ma tutaj swoje miejsce Muzeum Miejskie i Galeria.

Od roku 1948r. częścią Jaromera jest dawne forteczne miasto Josefov. W latach 1780 - 1787 według planów francuskich wojskowych architektów, powstało tutaj kulminacyjne dzieło europejskiego urbanizmu i sztuki fortyfikacyjnej. Największą atrakcją turystyczną są korytarze podziemne. Pełną tajemniczość i romantyczność josefovskiego labiryntu wzmacnia oświetlenie świecami woskowymi. Zwiedzanie podziemia może urozmaicić zwiedzenie lapidarium z oryginalnymi rzeźbami M. B. Brauna lub ekspozycje historyczne w dawnym josefovskim ratuszu. Dla miłośników historii wojennej przygotowano Pierwsze Wojenno-Historyczne Muzeum M. Frosta.

Do innych ciekawostek Jaromera należą Muzeum Kolejowe w dawnej parowozowni CD wyposażone w historyczne maszyny, wagony, kolejowe dodatki i realia. Jeśli Was zmęczy wycieczka po mieście, możecie nabrać sił w kompleksie pływackim z podgrzewaną wodą. Można również wynająć lot widokowy z miejscowego lotniska, odwiedzić teatr, pojeździć na łyżwach lub zagrać w bowling. W okolicach Jaromera znajdują się również piękne trasy dla turystyki rowerowej. W najbliższej okolicy możecie odwiedzić uzdrowisko Velichovky, farmę Nova Amerika z hodowlą koni i ujeżdżalnią, szpital w Kuksie i Betlejem Brauna.

Dzisiejszy Jaromer liczy 13 tysięcy mieszkańców i wciąż się rozwija.

Oficjalna strona miasta Jaromer - http://www.jaromer-josefov.czGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:2 | do góry^