Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 23:25 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Nove Mesto nad Metuji

Niezwykłą atmosferę nadaje miasteczku zabytkowy kompleks, obejmujący rynek (jeden z najpiękniejszych w Czechach) i zamek, który znajduje się w centrum zaledwie kilka kroków od rynku. Starówka położona jest na oddzielonym od nowszych dzielnic wzgórzu wznoszącym się nad lesistą doliną rzeki Metuje. Z zamkowej wieży roztacza się panorama malowniczej okolicy.

Dzisiejszy renesansowy rynek z podcieniami to efekt przebudowy miasta po pożarze, który zniszczył je w 1526r. Rok po pożarze właścicielem miast stał się Vojtech z Pernstejna. Nakazał on jednolitą przebudowę rynku w stylu renesansowym, którego charakterystycznym znakiem są podcieniowe fasady, skrywające efekty wcześniejszej, niezbyt udanej renowacji. Na rynku po przekątnej do zamku wznosi się ratusz, ozdobiony herbem miasta i zegarem słonecznym. Tuż za ratuszem stoi masywny kostel Svate Trojice (kościół Trójcy Świętej) z 1540r.

Na samej płycie placu znajduje się Mariansky sloup z 1696r. oraz pomnik Nejsvetejsi Trojice (Trójcy Przenajświętszej) z roku 1767. Nieopodal zamku stoi posąg Bedricha Metany z 1954r. Na tyłach ratusza oprócz punktu informacji turystycznej znajduje się Mestske muzeum. Zwiedzanie obejmuje m.in., ekspozycję dotyczącą historii miasta od samego początku po współczesność, wyroby rzemiosła oraz wystawę przedstawiającą przyrodę regionu.

Położenie, kontakt, info.
Nove Mesto leży około 10km na południe od Nachodu, przy linii kolejowej Mezimesti - Chocen. Zatrzymują się tutaj pociągi z Nachodu i Opocna, a także autobusy z Hradca Kralove. Dworzec kolejowy znajduje się w nowej części miasta, około 2km od rynku (dojście niebieskim szlakiem, a przystanki autobusowe na samym rynku.

Biuro informacji turystycznej (Mestske informacni stredisko)

Biuro mieści się, razem z muzeum na tyłach obecnego ratusza (radnice), blisko rynku; Adres:
ul.U Zazvorky 1210
549 01 Nove Mesto nad Metuji
Telefon:+420 491 470 331
Fax: +420 491 470 261
E-mail: info@muzeum-nmnm.cz
Web - oficjalna stronka miasta: www.novemestonm.cz

Region: Czechy Wschodnie


Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:4 | do góry^