Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 23:17 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Nachod - miasto

Miasto Nachod rozpościera się na wysokości 346 m npm, na obu brzegach rzeki Metuja. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z 1254 roku. Małe miasteczko stopniowo zaczęło rozrastać, a pod koniec XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu tekstylnego zyskało na znaczeniu.

W mieście znajduje się cały szereg budowli historycznych - zamek renesansowy z ogrodem francuskim, kościół gotycki pod wezwaniem św.Wawrzyńca, znajdujący się na rynku Masaryka (,,Masarykovo namesti,,), stary Ratusz barokowy, nowy Ratusz noworenesansowy, budowla Urzędu Pocztowego. Nachod jest rodzinną kolebką sławnego czeskiego literata i wydawcy, Josefa Skvoreckeho, który urodził się w 1924 roku, dramatyka i satyryka Vratislava Blażka, który żył w latach 1925 - 1973. Do miasta odnoszą się dzieła Aloise Jiraska "Skalaci", "Na dvore vevodskem", "U nas" itp. (w tłumaczeniu czytaj: "Skalacy" "Na książęcym dworze" "U nas") W mieście znajduje się Muzeum i Galeria sztuk pięknych. Miasto Nachod jest miastem granicznym z bezpośredno graniczącym polskim miastem Kudową Zdrój.

Zabytki miasta Nachod

Zamek
Gród gotycki został założony w połowie XIII wieku jako obiekt fortyfikacyjny broniący przełęczy z Czech do Kłodzka. Zamek w swojej historii miał wielu właścicieli, przede wszystkim ród szlachecki z Podebrad, Pernstejna, Smiric,następnie ród Trcku, Piccolominnów, Desforsów, Kuronskich i Schaumburgów. Wśród właścicieli byli również i czescy królowie. Do XVIII wieku zamek był poddawany wilu rekonstrukcjom budowlanym. W okresie panowania rodu Smirickych zamek był przebudowany na renesansowy a w okresie rządów rodu Piccolominii na siedzibę barokową, rekonstrukcją kierował architekt włoski Carlo Lurago.

Obecnie zamek jest odnowiony i udostępniony do zwiedzania. Zwiedzający mogą podziwiać miasto Nachod z tarasu lub z wieży zamkowej, mogą obejrzeć gotyckie piwnice, kaplicę, ogród Piccolominów oraz park angielski.

Zabytki sakralne
Wzmianki o kościele świętego Wawrzyńca znajdującego się na nachodzkim rynku pochodzą z 1310 roku. Obiekt plebanii znajdujący się w górnej części rynku, jest budowlą barokową z 1727 roku. Barokowy kościół świętego Michała na ulicy Komenskeho pochodzi z 1716 roku. Na cmentrzu miejskim znajduje się najstarszy kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela pochodzący z przełomu XI-XII wieku.

Dom modlitewny kościoła wyznania husyckiego znajduje się na rogu ulicy Purkynova i Brezinova. Kościół wyznania ewangielickiego posiada swój Dom modlitewny na ulicy Purkynova nr. 535.

Regionalne Muzeum
Regionalne Muzeum jest umieszczone w pomieszczeniach budynku na Rynku Masaryka. Wspólną częścią eksponatów historycznych oprócz eksponatów odnoszących się, od okresu wczesnego paleolitu aż do współczesności są makiety panoramiczne i inne ekspozycje.

Teatr Miejski i Hotel ,, U BERANKA ,,
Secesyjna budowla Hotelu ,,U Beranka,, i Teatru Miejskiego imieniem Dr. Josefa Ciżka została wybudowana w latach 1912-14 według projektu architekta dr. Aloise Censkeho, z restauracją i kawiarnią oraz częścią teatralną. W latach 1989-1994 roku trwała kapitalna, kosztowna rekonstrukcja obiektu pod nadzorem Instytutu Ochrony Pamiątek w Pardubicach. Hotel ,,U Beranka,, ze swoim wyposażeniem i poziomem udzielanych usług, zalicza się do najlepiej oceniananych czeskich hoteli.

Teatr Miejski chlubi się oryginalnym wyposażeniem wewnętrznym bogatą sztukaterią malowideł i złotem, w pracach przy jego dekoracjach uczestniczyli znani i cenieni artyści plastycy, na scenie jest zawieszona drogocenna Alsova kurtyna z 1895 roku.

Nowy Ratusz
Obiekt został wybudowany w latach 1902-04 w stylu noworenesansowym według projektu architekta Podhajskeho. Front budowy jest bogato zdobiony barwnymi figuralnymi sgraffitami Mikolase Alse, które przedstawiają m.in. króla Jiriho z Podebrad. W narożniku wieży jest umieszczona rzeźba założyciela miasta - pana Hrona z Nachodu. Na drugim piętrze Ratusza znajduje się sala posiedzeń, obecnie służąca jako sala obrzędowa, z bogatą stylową architekturą i tak samo bogato ozdobiony salonik. W chwili obecnej, budowla jest siedzibą Urzędu Miejskiego Nachod.

Galeria
W byłym obiekcie zamkowej ujeżdżalni, ma swoją siedzibę Galeria Sztuk Plastycznych. Stałą ekspozycję tworzy obszerny zbiór malarstwa rosyjskiego z XIX wieku. Regularnie w pomieszczeniach galerii odbywają się wystawy współczesnych autorów. W centrum miasta na rogu ulicy Zamecke i Tyrsovy znajduje się mała sala wystawowa, gdzie odbywają się wystawy monotematyczne.Ta sala wystawowa stanowi wspólną część Regionalnego Muzeum, tak samo jak mała sala wystawowa bezpośrednio w Muzeum znajdującym się na na Rynku Masaryka (,, Masarykove namesti"). W restauracji ,,U Slovanu,, na Rynku Masaryka (Masarykove námesti) ma swoją siedzibę prywatna galeria malarza artysty V.A.Srutka a na końcu ulicy Komenskeho również znajduje się prywatna galeria ,,U Mistra s palmou,, z możliwością nabycia dzieł sztuk plastycznych.

Schronisko turystyczne i twierdza Dobroszow
Nad Nachodem wznosi się góra Dobrosov położona na wysokości 624 metrów nad poziomem morza. Nowo zrekonstruowane schronisko turystyczne, piękna budowla architektoniczna, Dusana Jurkovice z 1914 roku z wieżą widokową, umożliwia widoki panoramiczne na rozległe okolice. W przypadku dobrej pogody jest możliwa obserwacja Karkonoszy, można oglądać panoramę okolic a nawet dostrzec wieżyczki miasta Hradec Kralove.

Niedaleko znajduje się altyleryjska twierdza, będąca wspólną częścią umocnień fortyfikacji obronnej z lat 1936 -1938 z możliwością zwiedzenia rozległych podziemnych kompleksów. W okolicach twierdzy jest umieszczony dydaktyczny szlak turystyczny poświęcony problematyce umocnień fortyfikacyjnych drugiej połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Bunkier piechoty ,, Brezinka,,
Bunkier piechoty ,,Brezinka,, stanowi wojskowe żelazobetonowe umocnienie obronne z 1937 roku. Stanowi wspólną część linii obrony przygranicznego umocnienia Czechosłowackiej Republiki, budowany do obrony jako fortyfikacja przed oczekiwanym niemieckim atakiem. Po okupacji Republiki w 1939 roku fortyfikacje obronne zostały częściowo zniszczone przez Wermacht. Bunkier ,,Brezinka,, został jako jedyny w regionie od 1989 roku zrekonstruowany przez Klub Historii Wojskowej i przywrócony do pierwotnego przedwojennego stanu, włącznie z wewnętrznym technicznym wyposażeniem. Obiekt jest udostępniony dla turystów, całorocznie w każdą sobotę, częściej w miesiącach letnich. Informacje można uzyskać w twierdzy ,,Dobrosov,,. Do bunkru można dotrzeć idąc po zielonych znakach trasy turystycznej od Dobrosova lub od Hotelu ,,Bonato,, w Nachodzie - Belovsi. Zajrzyjcie tam koniecznie!Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^