Dzisiaj jest: Czwartek, 25 lipca 2024 r. |  Godzina: 00:32 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Nachod - zamek

Zamek w Nachodzie – rys historyczny

Gród gotycki został założony w połowie XIII wieku przez rycerza Hrona z rodu Naczeraticów jako fortyfikacja broniąca przełęczy z Czech do Kłodzka. Właścicielami zamku było wiele rodów m.in. ród z Podebrad, Pernstejna, Smiric. Ostatnim męskim potomkiem wywodzącym się z tego rodu był Albrecht Jan, który aktywnie uczestniczył w buntach chłopskich, biorąc udział w defenestracji panów w1618 roku (II Defenestracja Praska) Albracht Jan był jednym z trzydziestu przywódców ruchu. Następnie zamkiem rządził ród Trcku, Piccolominnów, Desforsów, Kuronskich i Schaburgów. Wśród właścicieli byli również i czescy królowie. Od konfiskacji książęcych posiadłości ziemskich w 1945r., zamek jest własnością państwa. Do XVIII wieku obiekt był wielokrotnie przebudowywany. W okresie panowania rodu Smirickych zamek był przebudowany na renesansowy, a w czasie rządów rodu Piccolominii na siedzibę barokową, wówczas pracami kierował wybitny architekt włoski Carlo Lurago. Interesującym pokazem szczytowego baroku jest potężny portal na bramie, prowadzący z dziedzińca do alei zamkowej z cmentarzem w stylu romantycznej ruiny, gdzie oprócz członków rodziny Schaumburk - Lippe pochowani są żołnierze polegli w prusko - austriackiej bitwie pod Nachodem w 1866 roku. Rozległy zamek, posiada pięć dziedzińców. Ozdobą pomieszczeń wewnętrznych jest ekspozycja bezcennych tapicerii. Na dziedzińcach i pomieszczeniach wewnętrznych, w okresie sezonu turystycznego odbywają się małe imprezy kulturalne i przedstawienia muzyczne. Zwiedzający mogą podziwiać miasto Nachod z tarasu lub z wieży zamkowej oraz obejrzeć gotyckie piwnice, kaplicę, ogród Piccolominów, park angielski i zabezpieczony wybieg dla niedźwiedzi z parą niedźwiedzi o imionach Dasza i Ludwik.

Źródło: www.mestonachod.cz oraz oficjalna strona zamkuZwiedzanie

Ekspozycja Piccolomińska
Wnętrza historyczne przypominają okres XVII i XVIII wieku, a szczególnie okres wojny trzydziestoletniej, gdy właścicielem Nachodu był książę cesarski Ottavio Piccolomini. Świadczą o tym bogato dekorowane wnętrza komnat reprezentacyjnych, wyposażenie, sztukateria, zbiór brukselskiej tapicerii, zbiór martwej natury z kwiatami i zacisze z motywem łowieckim, galeria portretów i grafiki. Znajduje się tutaj także bogata biblioteka zamkowa oraz wartościowe wzory historycznego rzemiosła artystycznego.

Salony na drugim piętrze
Ekspozycja udostępniona do ogólnego zwiedzania została otwarta w 2002 roku i przedstawia pomieszczenia wnętrz z malowanymi stropami belkowymi z XVII i XVIII wieku, obszerną kolekcję obrazów; portretów, pejzaży, widoków miejskich (wedut), zacisza i grafiki oraz mobiliarza od XVI do XIX wieku, zwłaszcza renesansowego, barokowego i noworensesansowego. Wartościowe zbiory historycznego rzemiosła artystycznego, tapicerie, broń oraz kostiumy historyczne.

Na dworze książęcym
Trasa zwiedzania wnętrz została udostępniona do ogólnego zwiedzania w sierpniu 2007 roku, gdzie tematycznie odnosi się do okresu końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku, gdy właścicielem nachodzkich posiadłości był Piotr Biron, wojewoda Kuroński i Zahański oraz jego córka Katarzyna Wilemina. Znana jako słynna pani księżna ze słynnej powieści czeskiej pisarki Bożeny Niemcowej „Babunia” Zwiedzający mogą podziwiać wnętrza wyposażone w stylu klasycyzmu, empiru i biedermeieru.

Ekspozycja orderów
Na zamku znajduje się wielka ekspozycja orderów udostępniona dla zwiedzających.


Źródło: http://www.zamek-nachod.cz

Zwiedzanie

Godziny otwarcia (2012):

Kwiecień:
Sobota, niedziela i święta od godz. 10.00 do 16.00

Maj:
Od wtorku do niedzieli: godzina 9.00 – 17.00

Czerwiec:
Od wtorku do niedzieli: godzina 9.00 – 17.00

Lipiec:
Od wtorku do niedzieli: godzina 9.00 – 18.00

Sierpień:
Od wtorku do niedzieli: godzina 9.00 – 18.00

Wrzesień:
Od wtorku do niedzieli: godzina 9.00 – 17.00

Październik:
Sobota, niedziela i święta od godziny 10.00 do 16.00


Ceny biletów:
Bilet normalny od 100 do 200 CZK Zniżki dzieci, emeryci i wstępy rodzinne.
Salony na drugim piętrze – bilet normalny 90-180CZK (zniżki jak wyżej)
Ekspozycja „Na dworze książęcym” – bilet normalny 80-160CZK (zniżki jak wyżej)
Ekspozycja orderów – 40CZK


Istnieją różne warianty zwiedzania i związane z tym kombinacje cen. Dlatego prosiłbym o sprawdzenie aktualnego cennika na stronie zamku: www.zamek-nachod.czGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:2 | do góry^