Dzisiaj jest: Czwartek, 25 lipca 2024 r. |  Godzina: 00:10 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

TURNOV

Miasto Turnov założone zostało w dolinie Izery około 1250 roku przez Jaroslava i Havla z rodu Markvarticów. W mieście od początku jego istnienia zaczęło się rozwijać głównie rzemiosło. Światową sławę Turnov zawdzięcza wydobyciu, szlifowaniu i sprzedaży kamieni szlachetnych oraz ekskluzywnemu jubilerstwu, zwłaszcza produkcji kosztowności z czeskim granatem. W roku 1884 powstała tu specjalistyczna szkoła jubilerska, pierwsza szkoła biżuteryjna w Europie. W XVI wieku istniał w Turnovie szereg warsztatów szlifierskich, w których szlifowano wydobywane w okolicach oraz przywożone kamienie szlachetne. Od XVII wieku zaczęły powstawać w mieście pierwsze huty szkła produkujące sztuczne kamienie szlachetne ze szkła.

Dziś miasto Turnov jest jednym z centrów turystycznych Czeskiego Raju i stanowi dobry punkt wypadowy do podróżowania po Hruboskalsku, Maloskalsku i skałach Klokoczskich. Swoją siedzibę ma tu zarząd Chronionego regionu krajobrazowego Czeski Raj.

Do największych zabytków miasta Turnova należą:
Kościół św. Mikołaja. Obiekt ten został najprawdopodobniej założony wraz z miastem; wewnątrz zachowały się cenne renesansowe nagrobki członków rodu Vartenberków.

Kościół św. Franciszka z Asyżu. Kościół należał w przeszłości do klasztoru Franciszkanów. Ciekawostką jest tu rokokowa mównica z 1710 roku z wystającą zeń ręką niosącą krzyż.

Kościół Narodzenia Panny Marii. Jest to zrekonstruowany pseudogotycki kościół z pierwszej połowy XIX wieku. Gigantyczna trójnawowa bazylika należy do największych w Europie środkowej, po obu stronach tabernakulum na głównym ołtarzu ściany ozdobione są szlifowanymi kamieniami szlachetnymi.

Miasto otoczone jest również wieloma zamkami. Najbliżej znajduje się zamek Hruby Rohozec, a w odległości do kilkunastu kilometrów od miasta znajdują się zamki bądź ich malownicze ruiny; Valdsejn, Hruba Skala, Vranov, Frydstejn, Rodstejn ….

Mestske informacni stredisko (punkt informacji turystycznej)
Namesti Ceskeho raje 26, 511 22 Turnov

tel. +420 481 366 255-6
fax: +420 481 366 256
www: http://www.cesky-raj.info/, http://www.turnov.cz/
e-mail: info@turnov.cz
Języki: angielski, niemiecki.

Źródło: http://www.cesky-raj.info oraz www.czechtourism.com, zdjęcia lotnicze Turnova pochodzą ze stronki auto-campingu karlovice-sedmihorki.Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:5 | do góry^