Dzisiaj jest: Sobota, 20 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 06:57 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.16.66.206





Twierdza Dobrosov

Umocnienia w rejonie Nachodu
Dolina Nachodska już w przeszłości umożliwiała wkroczenie obcych wojsk do Kotliny Czeskiej, więc w celu zabezpieczenia jej przed uderzeniem, rozmieszczono w miejscowości Beloves dwie linie lekkich obiektów bojowych wzór 37. Znaczna część tych obiektów podczas okupacji została przez Niemców na tereniach czeskich wysadzona w powietrze. Ciężkie obiekty grupy warownej w pobliżu Nachodu, Niemcy ogołocili podczas okupacji, wyrwano kopuły pancerne i uszkodzono otwory strzelnicze. Schrony naszą ślady po przeprowadzanych przez Niemców ćwiczeniach artyleryjskich.

Artyleryjska grupa warowna Dobroszow (Dobrosov)
W artyleryjskiej twierdzy Dobroszow nie wykonano prac wykończeniowych. Szczyt Dobroszow (624m npm), na którym znajduje się twierdza, tworzy dominujące pasmo na pograniczu Nachodu. Ogień artyleryjski z Dobrosova miał ostrzeliwać rozległe obszary wzdłuż podnóża Gór Orfickich (Orlicke hory) aż do strefy Gór Jastrzębich (Jestrebi hory), stanowiących przedgórze Karkonoszy i miał pokrywać się z akcją ogniową sąsiednich schronów artyleryjskich, umieszczonych na Górze Jiry (Jirova hora) około Hronowa wraz z ogniem z twierdzy Skutina około miejscowości Śnieżna (Sneżne).

Wybudowane obiekty grupy warownej
Do największych wybudowanych obiektów twierdzy należy artyleryjski schron bojowy N-S 75 Zielony (Zeleny). Betonowanie pierwszych partii przebiegało w dniach od 3 do 7 września 1938, pozostałe części wykończono w dniach powszechnej mobilizacji, od 20 do 28 września 1938 roku. Pozostałe już dobudowane obiekty N-S 72 Mostek (Mustek) oraz N-S 73 Dźwig (Jerab) z przeznaczeniem dla piechoty, były wyposażone w broń maszynową i działa P-panc.

Podziemie twierdzy
W miejscu zaprojektowanych obiektów przeprowadzono olbrzymie wykopy i pomocnicze szyby przy koszarach i przy skrzyżowaniach schronów dla wieży artyleryjskiej. Podziemne korytarze zostały wykute w skałach. Korytarze i sale następnie wybetonowano. Przy robotach betoniarskich, od schronu N-S 75 Zielony, udało się wybetonować korytarze aż do łącznika z główną galerią. W podziemnych salach miały znajdować się takie pomieszczenia jak; kuchnia, ubikacje i prysznice, punkt opatrunkowy oraz magazyny na żywność, amunicję i inne niezbędne środki do funkcjonowania twierdzy. Inne pomieszczenia miały służyć do zakwaterowania żołnierzy i podoficerów, a także oficerów. Dwie sale w podziemiach obiektu N-S 77 Kapliczka dla obrotowej wieży artyleryjskiej są tylko w fazie prac wstępnych, wyposażenie i uzbrojenie obiektu nie zostało wykonane. Sala sztabowa obiektu N-S 74 Maliniak dla artyleryjskiej wieży obrotowej i dwie przyległe sale amunicyjne były w pełni wybetonowane. Pierwsze dwa prototypy wież obrotowych przeznaczonych dla umocnień, znajdowały się w fazie wykonywania w zakładach produkcyjnych Szkoda Pilsner. Produkcja planowanych haubic o kalibrze 100mm we wrześniu 1938 była w fazie prac początkowych. Rzeczywistym unikatem jest korytarz prowadzący pod fortem N-S 76 Amerika, który miał swymi parametrami odpowiadać fortowi N-S 75 Zielony. Prace podziemne zostały przerwane w okresie prac betoniarskich.



Grupa warowna "Dobrosov"

Kontakt:
Pevnost Dobrosov, 549 21 Ceska Cermna, tel. +420-491-426047
Okresni muzeum Nachod, 547 01 Nachod, tel. +420491-423248
Otwarte: kwiecień, październik
- od 10.00 - 12.00 godz., 13.00 - 16.00godz.
Maj, wrzesień
- od 10.00 - 12.00 godz., 13.30 - 18.00 godz.

Schron Jerab (Dźwig) - podczas świąt państwowych czasami udostępnia się blok bojowy grupy warownej Jerab (1 i 8 maja, 28 września, 28 października). W poniedziałki nieczynne. Cena biletów; 50 koron dorośli, 25 koron dzieci. Ostatnie zwiedzanie zaczyna się godzinę przed zamknięciem (do południa i popołudniu). Zwiedzanie trwa około 60-75 minut, w podziemiu panuje stała temperatura około 6 stopni C. Niedaleko twierdzy około 200m, przy drodze Dobrosov - Ceska Cermna znajduje się duży parking.

Więcej info znajdziecie na: http://rmn.wz.cz/dobrosov/dobrosov.html

Dojazd z Wałbrzycha przez przejście graniczne w Mezimesti, dalej przez Broumov do Nachodu (około 70km), w Nachodzie cały czas główną drogą przez miasto i na drugim rondzie skręcamy w ostatni zjazd.

Można też dotrzeć z Polski przez przejście graniczne Kudowa Słone - Nachod; to będzie około jednego rzutu beretem (z antenką).



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:6 | do góry^