Dzisiaj jest: Poniedziałek, 16 lipca 2018 r. |  Godzina: 00:43 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach 1280x1024 i 1024x768. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome, Internet Explorer

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
23.20.25.122

Mała Pravcicka Brama

Położenie: Na północ od miejscowości Vysoka Lipa (około 2km).

Dojście:
Od parkingu w Vysokiej Lipie (płatny - 30Kc), który znajduje się obok gospody "U Loupeżniku" idziemy kilkaset metrów leśną drogą (żółty szlak), aż do miejsca gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym, skręcamy w prawo i dalej idziemy czerwonym szlakiem w kierunku Mezni Louka. Po przejściu następnych kilkuset metrów ścieżką prowadzącą łagodnie pod górę, dochodzimy do formacji skalnej gdzie mieścił się dawniej zamek Saunstejn. Warto wejść na górę po licznych drabinkach ponieważ ze skał roztacza się piękny widok na okolice. Wejście jest nieco uciążliwe, bowiem niektóre miejsca są bardzo wąskie.

Zamek zbójecki Saunstejn
Zamek został zbudowany w XIV w. i usytuowany w strategicznym miejscu na skraju terytorium rodu Markvarticków. Obwarowanie siedziby mogło prawdopodobnie służyć jako filia centrum zarządzania i z pewnością grało znaczącą rolę przy zapewnianiu bezpieczeństwa starej komunikacji handlowej zwanej Czeska szosa. Obecnie nic z zamku nie zostało, oprócz skał na których się znajdował.

Po zwiedzeniu skałek idziemy ścieżką ostro pod górę i trawersując wzdłuż skał dochodzimy do drogi asfaltowej, i tu musimy uważać, ponieważ czerwony szlaki idzie dalej drogą, a my udajemy się znakami dojściowymi do Małej Pravcickiej Bramy (znaki są również koloru czerwonego), dojście około 100m w prawo pod górę. Wysokość bramy wynosi - 2,3m, szerokość - 3,3m, grubość - 1,5m. Z "Bramy" możemy wrócić do Vysokiej Lipy, bądź udać się dalej szlakiem do Mezni Louka.

Źródło: www.nasehory.cz i www.ceskosaske-svycarsko.czGoogle
 

Brak pluginu Flash!
Design & powered by Szarafin ©2005-2018 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^

Biegi Górskie, maratony, bieganie | fotograf ślubny Zgorzelec