Dzisiaj jest: Czwartek, 05 grudnia 2024 r. |  Godzina: 23:34 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
18.97.9.171







W galerii od lewej: 1.Husyckie Skały 2.Skały Krowiarki 3.Konie Apokalipsy 4.Piec 6.Czaszka (Skalne Bramy) 7.Skalny Most 8.Starościńskie Skały 9.Rylec

Skały i grupy skalne

Fajka (610m)
Ponad dwudziestometrowa granitowa skała, z opierającym się na jej szczycie osobnym blokiem skalnym, na południowym stoku Jańskiej Góry. Dojście ze Strużnicy od strony Karpnik szlakiem żółtym do niebieskiego, następnie w lewo niebieskim na miejsce.

Husyckie Skały (530m)
Okazała grupa skalna w rejonie Przełączki oddzielającej Sokolik od Krzyżnej Góry. Kilkunastometrowe urwisko ogrodzone jest metalową barierką, widać stąd zalesione zbocza Sokolika. Według legendy nazwa tej grupy skalnej pochodzi od pechowego wydarzenia, jakie spotkało oddział husytów umykających z pobliskiego zamku Sokolec. Kilkunastu żołnierzy nie zauważywszy w mrokach nocy skalnego urwiska, straciło życie spadając ze skał. Wyjątkowo precyzyjnie, jak na legendę, podaje się nawet datę faktu - noc z 11 na 12 sierpnia 1434 r.

Kowarska Skała (560m)
Blok skalny 17 metrowej wysokości na wschód od kowarskiej starówki, za obwodnicą, przy początku Starego Traktu Kamiennogórskiego. Był to kiedyś punkt widokowy na Kowary i wschodnią część Karkonoszy, na który prowadzą wykute w skale schody. Obecnie drzewa otaczające skałę tak wyrosły, że niewiele spoza nich widać. Na Kowarską Skałę można trafić nieoznakowaną ścieżką ze Starego Traktu Kamiennogórskiego (szlak zielony).

Krowiarki (480m)
Jedna z najpopularniejszych grup skalnych Rudaw Janowickich. Ma postać rozczłonkowanych skałek, opadających urwiskami o łącznej wysokości około 30m do doliny Janówki spod zamku Bolczów. Wyrasta bezpośrednio z prawego brzegu Janówki na wysokość ok. 478-480m n.p.m. Potok tworzy u jej podnóża ostre zakole, a nawet małe kaskady. Krowiarka zbudowana jest z waryscyjskich granitów, otacza ją las mieszany. Nazwa skałki pochodzi z okresu wojny 30-letniej, gdy jej otoczenie służyło chłopom z okolicznych wsi za schronienie w razie niebezpieczeństwa.

Konie Apokalipsy (900m)
Grupa skałek położona na zboczu Skalnika, kilkanaście metrów poniżej szczytu. Ze skałek roztacza się wspaniały widok na Karkonosze. Dotrzeć tu można idąc czerwonym szlakiem w kierunku Przełęczy pod Bobrzakiem.

Piec (570m)
Ogromny granitowy blok skalny z wielkim okapem na południowo – wschodnim zboczu Jańskiej Góry, w dolinie Janówki. Podczas wojny 30 – letniej kryła się tu miejscowa ludność. Na wierzchołku skały miejsce widokowe na dolinę Janówki i Janowickie Garby. Można tu dojść ze Strużnicy od strony Karpnik szlakiem żółtym do niebieskiego, dalej w prawo niebieskim do przecięcia z potokiem Janówka.

Skalne Bramy (610m)
Grupa skałek na południe od Zamku Bolczów, na wschodnim zboczu Miedzianych Skał, nad starym kamieniołomem. Skały ustawione są w rzędzie. Erozyjne spękania i przykrywające je bloki skalne są powodem takiej nazwy. Dotrzeć tu można z Janowic Wielkich szlakiem zielonym na Bolczów, dalej czarnym na miejsce. W pobliżu głaz przypominający swoim wyglądem ludzką czaszkę.

Skalny Most (600m)
Grupa skał na południowo – wschodnim zboczu Dziczej Góry, w dolinie Janówki, charakterystyczna niezwykłym ułożeniem skał. Filary potężnej, 20 – metrowej wysokości skały połączone są ogromnymi blokami skalnymi, tworzącymi naturalną kładkę. Dojście ze Strużnicy od strony Karpnik szlakiem żółtym do niebieskiego, dalej w prawo niebieskim do przecięcia ze szlakiem żółtym.

Starościńskie Skały (Lwia Góra) 718m
Grupa malowniczych skałek, która znajduje się między Jańską Górą od północnego zachodu a Świnią Górą od południowego wschodu. W skałkach liczne kociołki wietrzeniowe, okna skalne, filary. Z najwyższej punkt widokowy na Góry Sokole i dolinę Janówki. Poniżej stary kamieniołom i dwa jeziorka.

Starościńskie Skały zostały w XIX w. włączone do karpnickiego parku sentymentalnego brata króla Prus – księcia Wilhelma. Prowadziły tu liczne ścieżki spacerowe (pozostały wykute schody) a skały ozdobione były żeliwnymi figurami lwów. Dojście ze Strużnicy (od strony Karpnik) żółtym szlakiem.

Strużnickie Skały (540m)
Rozproszona grupa skał na zachodnim stoku Starościńskich Skał, od strony Strużnicy. Podobnie jak Starościńskie Skały należały do karpnickiego parku sentymentalnego. Dobry stąd widok na Karkonosze. Dojście szlakiem żółtym ze Strużnicy od strony Karpnik.


Źródło: Mapa-Rudawy Janowickie; wyd. „Plan” Jelenia Góra 1998r.

Husyckie Skały – www.przewodnik.onet.pl



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^