Dzisiaj jest: Czwartek, 05 grudnia 2024 r. |  Godzina: 22:46 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
18.97.9.171







Inne ciekawe miejsca

Karpnickie Stawy (370m)
Grupa kilkudziesięciu stawów rybnych, na zachód od Karpnik, u zbiegu trzech potoków: Karpnickiego Potoku, Guszkówki i Łupii. Po połączeniu wpadają one do Bobru.

Stary Trakt Kamiennogórski
Historyczna droga jezdna, łącząca Kotlinę Jeleniogórską z Kotliną Kamiennogórską przez Rudawy Janowickie. Najwyższym punktem do pokonania była Przełęcz pod Bobrzakiem. Państwo pruskie, które objęło we władanie te ziemie w roku 1742, zarządzane było centralnie i potrzebowało szybkich połączeń drogowych, dlatego powstała droga, łącząca Wrocław z Cieplicami przez Bolków, Kamienną Górę, Kowary, Jelenią Górę. Stary Trakt Kamiennogórski stracił na znaczeniu w 1857r., gdy wybudowana została przez bezrobotnych tkaczy tzw. „droga głodu” (bochenek chleba za dzień pracy) przez Przełęcz Kowarską.

Trzcińskie Mokradła (400m)
Kilkudziesięciohektarowy, obniżony obszar między Radomierzem od północy a Trzcińskiem i Janowicami Wielkimi od południa, mocno podmokły, w wielu miejscach podtopiony, pocięty licznymi strumieniami. Przed wiekami było to szeroko rozlane koryto Bobru. Obecnie ostoja unikalnej fauny i flory, dlatego uznane za rezerwat. Przez środek Trzcińskich Mokradeł prowadzi niebieski szlak turystyczny z Trzcińska do Radomierza.

Krzyżowa Hala (670-750m)
Obszerna łąka na północno-wschodnim stoku Wołka, między Wieściszowicami od południowego wschodu a Mniszkowem od północnego zachodu. Powstała z wyrębu lasu, niegdyś wykorzystywana do pasterstwa. Ze względu na bogate okazy rzadkiej roślinności – uznana za rezerwat przyrody. Latem wśród bujnych traw Krzyżowej Hali znajdziemy gółkę wonną, storczyki - szerokolistny i bzowy, podbiałek alpejski, rutewkę orlikolistną i łatwą do rozpoznania ciemiężycę zieloną. Nazwa pochodzi od krzyża pokutnego z wyrytym toporem, który kilka lat temu został przewieziony pod przełęcz Rędzińską, w roku 1997 skradziony.


Źródło: Opisy miejsc Mapa – Rudawy Janowickie; wyd. Plan; Jelenia Góra 1998r., Krzyżowa Hala – źródło Bohdan W. Szarek „Rudawy Janowickie, 1990 

Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^