Dzisiaj jest: Piątek, 29 marca 2024 r. |  Godzina: 11:39 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
44.197.214.36





GÓRY SOKOLE

Góry Sokole znajdują się w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, choć oddzielone od nich Przełęczą Karpnicką. Stanowią wypiętrzenie sześciu granitowych wzgórz wobec otaczających je dolin Karpnickiego Potoku i Bobru. Dwa najwyższe wzgórza - Krzyżna (654m) i Sokolik (623m) - charakterystyczne swymi obłymi kształtami - widoczne są niemal z każdego miejsca w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej. Na obu wzgórzach znajdują się platformy widokowe dla turystów. Wśród wzgórz wielka ilość granitowych strzelistych skałek - do 60m wysokości - miejsce sportów wspinaczkowych. Na stoku Krzyżnej Góry schronisko turystyczne "Szwajcarka", w przełęczy między Sokolikiem a Łysą ośrodek biwakowy Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego.

Krzyżna Góra (654m)

Najwyższy szczyt Gór Sokolich, zwieńczony charakterystycznym siedmiometrowym żelaznym krzyżem wystawionym tu w 1830r. przez żonę brata króla Prus Wilhelma, których pałac znajdował się w Karpnikach. Przy krzyżu platforma widokowa, z której widoczna Kotlina Jeleniogórska, Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie. Wokół Krzyżnej Góry liczne kilkudziesięciometrowe nagie turnie, na których ćwiczą skałkownicy. Nieco poniżej szczytu nikłe ślady Sokolca - warownego zamku średniowiecznego. Na szczyt Krzyżnej Góry prowadzi z Karpnik szlak żółty do Szwajcarki, dalej czarny.

Sokolec (630m)

Na północno-wschodnim stoku Krzyżnej Góry, nieco poniżej szczytu, na wschód od 50-metrowej Jastrzębiej Turni, wśród drzew znajdują się słabo widoczne ślady dawnej budowli. Stał tu od XIV, warowny zameczek, który na skutek dramatycznych wydarzeń związanych z wojnami husyckimi uległ zniszczeniu w 1434r.

Sokolik (623m)

Drugie co do wielkości wzniesienie w Górach Sokolich w kształcie nagiej skalistej podwójnej turni. Na wyższej platforma widokowa, z której widok na dolinę Bobru, Góry Kaczawskie, rudawy Janowickie i Karkonosze. W pobliżu liczne niższe nagie turnie kilkudziesięciometrowej wysokości. Jest to miejsce ćwiczeń skałkowców. Bywali tu nasi najwięksi himalaiści - z Jerzym Kukuczką i Wandą Rutkiewicz na czele. Poniżej w stronę Trzcińska, ośrodek biwakowy Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego. Do Sokolika dojść można od Karpnik: szlak żółty do Szwajcarki, dalej czerwony, od Wojanowa: szlak zielony do Przełączki, dalej czerwony.

Jastrzębia Turnia

- ostaniec granitowy na południowo zachodnich zboczach Krzyżnej Góry.

Przełęcz Przełączka

- leży między Krzyżną Górą a Sokolikiem, na jej terenie znajdują się ciekawe Husyckie Skały na szczycie których jest punkt widokowy.



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:8 | do góry^