Dzisiaj jest: Sobota, 20 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 10:21 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
18.221.197.132







W galerii na zdjęciach od lewej: 1.Widok z Krzyżnej Góry na Karpniki 2. Sokoliki widziane ze Skalnika 3. Gołoborze na Skalniku 4. Świnia Góra 5. Wielka Kopa – widok z Czarnowa 6. Sokolik od strony Husyckich Skał

Ważniejsze szczyty

Bobrzak (839m)
Całkowicie zalesiona góra o ogromnym masywie, na południe od Skalnika, ograniczona na wschodzie Kotliną Jeleniogórską, na południu doliną Świdnika. Szczyt znajduje się w pobliżu Przełęczy pod Bobrzakiem. Na zboczach Bobrzaka źródła rzeki Bystrej.

Dzicza Góra (881m)
Zalesiona góra głównego grzbietu Rudaw Janowickich między Wieściszowicami od wschodu i Strużnicą od zachodu. Poniżej szczytu dwa punktu widokowe: na północ i zachód. Jeszcze niżej źródła Janówki i Karpnickie Źródło. Dojście z Janowic Wielkich szlakiem żółtym do Wołka, dalej niebieskim lub ze Strużnicy żółtym do skrzyżowania z niebieskim, dalej niebieskim w lewo.

Krzyżna Góra (654m)
Najwyższy szczyt Gór Sokolich, zwieńczony charakterystycznym siedmiometrowym żelaznym krzyżem wystawionym tu w 1830 r. przez żonę brata króla Prus Wilhelma. Przy krzyżu platforma widokowa, z której widoczna Kotlina Jeleniogórska, Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie. Wokół Krzyżnej Góry liczne kilkudziesięciometrowe nagie turnie, na których ćwiczą skałkowy. Poniżej szczytu szczątkowe ślady Sokolca - zamku średniowiecznego. Na szczyt Krzyżowej Góry prowadzi z Karpnik szlak żółty do Szwajcarki, dalej czarny.

Mrowiec (513m)
Mrowiec (Mrówcza Góra), była w XIX w. ulubionym miejscem spacerów króla Prus Fryderyka Wilhelma III, będącego właścicielem posiadłości w Mysłakowicach. Wierzchołek góry budują granitowe bloki, dochodzące do 10 m wysokości. W XIX w. skałki te wyrastały ponad las, a na ich szczycie znajdowała się platforma widokowa. Obecnie Mrowiec jest zarośnięty drzewami, które wyrosły ponad skały, dlatego widoki są mocno ograniczone. Największą atrakcją pozostały dzikie skałki. Mineralodzy mogą znaleźć w nich poniżej szczytu czarne turmaliny.

Rudnik (853m)
Góra na wschód od Kowar Górnych, zamykająca od południowego zachodu Rudawy Janowickie. Na jej zachodnim zboczu droga na Przełęcz Kowarską. Na szczycie przekaźnik telewizyjny i punkt widokowy na Kowary, wschodnią część Karkonoszy, Lasocki Grzbiet i dolinę Świdnika. Po wschodniej stronie od szczytu żółty szlak z Przełęczy Kowarskiej. Z niego nieoznaczona ścieżka na szczyt.

Skalnik (945m)
Najwyższa góra w Rudawach Janowickich, położona w ich górnym grzbiecie, w zachodniej części, na wschód od Kowar. Na spłaszczonym podwójnym szczycie grupa granitowych skałek, a nieco oddalone widoczne z nich ciekawe gołoborze. Największa ze skałek - Ostra Mała, udostępniona schodkami i zabezpieczona barierką, jest jednym z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. Na Skalnik dojść można z Gruszkowa szlakiem żółtym, z Leszczyńca szlakiem czarnym do Czarnowa, dalej niebieskim. Z Czarnowa (od dawnego schroniska ”Czartak”) to zaledwie 30 min. pod górę niebieskim szlakiem. Polecam nieco dłuższy wariant wejścia na Skalnik z Czarnowa. Niebieskim szlakiem z Czarnowa do miejsca, gdzie dochodzi on do czerwonego (Rozdroże pod Bobrzakiem) a dalej w prawo, czerwonym szlakiem, aż na szczyt. Idąc tą trasą natkniemy się na skałki „Konie Apokalipsy”, rozciągnięte kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu Skalnika.

Sokolik (623m)
Drugie co do wielkości wzniesienie w Górach Sokolich w kształcie nagiej skalistej podwójnej turni. Na wyższej platforma widokowa, z której ujrzymy dolinę Bobru, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze. W pobliżu liczne niższe nagie turnie kilkudziesięciometrowej wysokości. Jest to miejsce ćwiczeń skałkowców. Bywali tu najwięksi himalaiści – z Jerzym Kukuczką i Wandą Rutkiewicz na czele. Poniżej, w stronę Trzcińska, ośrodek Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego. Do Sokolika dojść można z Karpnik; szlak żółty do Szwajcarki, dalej czerwony; od Wojanowa; szlak zielony do Przełączki, dalej czerwony.

Świnia Góra (751m)
Szczyt w masywie Dziczej Góry, wysunięty na zachód, w stronę Strużnicy i dobrze z niej widoczny. Na zachodnim stoku liczne ciekawe grupy skałek. Dojście ze Strużnicy żółtym szlakiem do niebieskiego, dalej niebieskim; gdy żółty skręca w lewo na Starościńskie Skały – nadal niebieskim, potem w prawo nieoznaczoną ścieżką biegnącą na Dziczą Górę.

Wielka Kopa (871m)
Zalesiona góra o kopulastym kształcie we wschodniej części Rudaw Janowickich, ograniczona od zachodu doliną Rędzińskiego Potoku i Żywicy, Bystrka od wschodu, Mienicy od północy. Na zboczu północnym „kolorowe jeziorka”. Na szczycie punkt widokowy na Rudawy Janowickie, Góry Lisie, Kotlinę Kamiennogórską i Góry Wałbrzyskie. Na Wielką Kopę wybrać się można z Wieściszowic lub Rędzin szlakiem zielonym, albo z Raszowa szlakiem żółtym.

Wołek (878m)
Wołek jest trzecim co do wysokości po Skalniku i Dziczej Górze szczytem Rudaw Janowickich. Jego osobliwością jest stanowisko sztucznie zasadzonej tu ok. 1880 r. kosodrzewiny. W skałach budujących Wołka występuje szereg minerałów, m.in. granaty i turmaliny. Ze szczytu i z pobliskiej Krzyżowej Hali roztaczają się ładne widoki.


Źródło: Bobrzak, Dzicza Góra, Krzyżna Góra, Rudnik, Skalnik, Świnia Góra, Wielka Kopa – Mapa Rudawy Janowickie; wyd. „Plan”; Jelenia Góra 1998 Mrowiec, Sokolik, Wołek – http://przewodnik.onet.pl



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:6 | do góry^