Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 23:53 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Zamek w Bojnicach

Położenie: Miejscowość Bojnice, niedaleko miasteczka Prievidza (Trenciansky kraj)

Zamek w Bojnicach (Bojnicky zamok), jest jednym z najładniejszych i najczęściej zwiedzanych zamków nie tylko na Słowacji, ale także w Europie Środkowej.

Zbudowany został na wzniesieniu z tufu wapiennego, na którym w XI wieku stał średniowieczny gród. W przeszłości był majątkiem najsławniejszych rodów. Jego ostatnimi właścicielami byli członkowie rodu Palffy. Pod koniec XIX wieku hrabia Jan Palffy zlecił przebudowę całego obiektu J. Hubertowi, architektowi z Budapesztu, według wzoru zamków stojących nad rzeką Loarą w środkowej Francji.

Obecnie w zamku znajdują się ekspozycje muzeum artystyczno-historycznego. Można tu zobaczyć meble i przedmioty artystyczne z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. Przedpokój Orientalny z XVII - wieczną boazerią. Złotą Salę ze sklepieniem, będącym kopią stropu ASP w Wenecji, gotycki ołtarz i sarkofag hrabiego. Jednym z najbardziej unikalnych i cennych dzieł jest późnogotycki zestaw obrazów, tak zwany ołtarz Bojnicki florenckiego mistrza N. di Cione Ortagna z połowy XIV wieku. Na uwagę zasługuje również znajdująca się przed wejściem do zamku, a licząca ponad 600 lat, Bojnicka lipa króla Macieja o obwodzie około 12,5 m. Zaraz obok jest wejście do ogrodu zoologicznego, największego i najstarszego na Słowacji.

Z wielu imprez, odbywających się w zamku najbardziej znany jest Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł (Medzinarodny festival duchov a strasidiel), który odbywa się co roku pod koniec kwietnia i na początku maja. W tym okresie Zamek Bojnicki staje się miejscem spotkań straszydeł, czarownic i wampirów z całego świata. Innymi imprezami, które przyciągają zwiedzających są przedstawienia grupy szermierki historycznej Bojnik i stałe pokazy sokolników Aquila.

Zamek nie jest jedyną atrakcją tej miejscowości. Znajduje się tutaj również zoo (www.zoobojnice.sk), oraz termalne kąpielisko www.basenytermalne.pl/bojnice.htm

Kontakt

Muzeum Bojnice SNM
Tel.: +421 (0) 46/543 06 33, +421 (0) 46/5430 624
Fax: +421 (0) 46/543 00 51
e-mail: marketing@bojnicecastle.sk

Oficjalna strona zamku: www.bojnicecastle.sk
Informacyjna strona miejscowości Bojnice: www.bojnice.net

Źródło: www.slovakia.travelGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:4 | do góry^