Dzisiaj jest: Wtorek, 18 czerwca 2024 r. |  Godzina: 05:01 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
34.239.151.124

Zamek Krasna Horka

Zamek Krasna Horka położony jest około 5km na wschód od miasta Rożnava (Kosicky kraj / Okres Rożnava / Krasnohorskie Podhradie) na wyraźnym niezalesionym pagórku, dominującym w tych stronach. Gotycki gród powstał około roku 1320. Zamek zbudował ród Mariassych. Jednak niedługo po jego powstaniu Krasna Horka przeszła w ręce wojowniczych Bebeków. Kiedy ostatni z rodu wymarli w XVIw., król oddał zamek Andrassym, którzy najpierw pełnili funkcję kapitanów twierdzy, a następnie, w nagrodę za lojalność wobec władcy, otrzymali Krasną Horkę na własność, wraz ze sporą częścią Gemeru. Z pierwotnej budowli zachował się dziedziniec tzw. górnego zamku. Ten mały zamek został w latach następnych rozbudowany i umocniony przed groźbą najazdów tureckich. Powstało renesansowe obwarowanie z trzema basztami armatnimi i tarasem artyleryjskim. W tym czasie również wnętrze zamku zostało przebudowane w stylu gotycko renesansowym i w tej postaci wystrój zamku przetrwał do dnia dzisiejszego. W latach następnych zamek również modernizowano. W 1735 roku przed bramami zamku powstały kolejne budowle, między innymi barokowa Kaplica św. Jana Nepomuckiego. W drugiej połowie XVIII wieku jedną z baszt przebudowano na barokowo-klasycystyczną Kaplicę Narodzenia Panny Marii. Na głównym ołtarzu umieszczony jest obraz Czarnej Madony, nazwanej też Krasnogórska Panna Maria, który później stał się celem pielgrzymek.

Do głównych atrakcji tego obiektu niewątpliwie należy mumia Zofie Andrassy-Seredy, której życie stało się tematem powieści Morova Jókaiego (węgierskiego pisarza) Biała dama z Lewoczy. W zamku znajduje się ekspozycja Muzeum Betliar, dokumentująca historię i rozwój budowlany zamku oraz życie jej mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługuje zamkowa kuchnia i kolekcja broni.

Na skraju miejscowości Krasnohorske Podhradie znajduje się interesujące, secesyjne mauzoleum z marmurowymi sarkofagami rodziny Andrassy. W secesyjnej budowli w podzamczu umieszczona jest galeria ze zbiorem portretów.

Dojazd:

Samochodem można dojechać pod zamek, gdzie znajduje się duży parking. Natomiast pieszo dotrzemy żółtym szlakiem z miejscowości Krasnohorske Podhradie. Czas około 30 minut.

Kontakt:

web: www.hradkrasnahorka.sk

Źródło: http://przewodnik.onet.pl, www.slovakia.travelGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:7 | do góry^