Dzisiaj jest: Sobota, 20 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 10:54 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.133.108.241





Zamek Lubovnia - Historia

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ!

Na samym dole INFO PRAKTYCZNE!



Zamek zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku, a już w 1364 r. król Ludwik Węgierski nadał Starej Lubowni prawa miejskie. W 1412 r. zamek był miejscem spotkania dwóch władców: Węgier - Zygmunta Luksemburczyka i Polski - Władysława Jagiełły, a celem spotkania było podpisanie przymierza, jednocześnie za pożyczkę 37.000 kop groszy czeskich Z. Luksemburczyk oddał w zastaw Jagielle zamek Starą Lubownię, Podoliniec oraz trzynaście innych miast spiskich.

Do roku 1553 zamek pozostał pod administracją polskiego rodu Kmitów. W 1553 r. król Zygmunt August nakazał staroście Bonerowi odnowić po pożarze zamek.

W 1656 r. zamek odwiedził polski król Jan Kazimierz, w 1683 Jan III Sobieski.

W 1768 r. w zamku więziony był Maurycy Beniowski. W 1772 r. podczas I rozbioru Polski zakończył się 360-letni okres administracji polskiej na zamku Lubownia. W latach 1883-1994 obiekt ponownie znajdował się w rękach polskich - administrowała nim rodzina Zamoyskich. W 1945 r. zamek przejęło państwo.

Zamek zbudowany na wzgórzu, jest widoczny z daleka. Prowadzi do niego żelazna kuta brama wjazdowa z połowy XVII w. Na pierwszym dziedzińcu znajduje się tablica pamiątkowa z herbem rodu Lubomirskich - starostów, którzy remontowali i rozbudowywali zamek. Składa się on z kilku kondygnacji i bastionów. Bastion wschodni, wzniesiony w połowie XVII w., zapewniał obronę zamku od wschodu. Znajduje się tutaj okrągła baszta z XVI w., która stanowiła pierwotnie wejście do dolnego zamku. W baszcie mieściła się izba kasztelana oraz pomieszczenia dla straży zamkowej. Obecnie eksponowana w niej jest wystawa archeologiczna (kafle, ceramika i drobne przedmioty z żelaza).

Bastion zachodni jest najcenniejszą częścią zamku dolnego i stanowił jego zabezpieczenie od południa i zachodu.

W dalszej części zamku znajduje się pałac Lubomirskich, w którym obecnie eksponowane są: broń i historyczne meble ostatniej panującej rodziny Zamoyskich.

Najcenniejszą częścią zamku górnego pod względem architektonicznym jest wieża obronna, która jako jedyna zachowała się w formie pierwotnej. Pośrodku zamku starego są ruiny zamku gotyckiego z XIV w. Na trzecim dziedzińcu stoi kaplica p.w. św. Michała Archanioła wzniesiona w połowie XVII w. przez Stanisława Lubomirskiego. W skład zamku wchodzą jeszcze: pałac renesansowy, studnia zamkowa oraz cela więzienna zwana "piekłem".

Źródło: www.um.oswiecim.pl




INFO:

Zamek Lubowniański - Hrad uboga

to wielka majestatyczna twierdza renesansowa, która wznosi się nad doliną rzeki Poprad. Powstał on na początku XIV w. W dzieje zamku wpisali się przedstawiciele wielkich szlacheckich rodów węgierskich (Omodejowie, Drugethowie) oraz polskich (Kmitowie, Lubomirscy, Zamojscy). Ponad 350 lat był siedzibą polskich starostów zastawionej części Spisza. Zamek zaszczycili odwiedzinami królowie węgierscy (Maria, Zygmund Luksemburski) i polscy ( Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Jan Kazimierz, Jan Sobieski) W latach 1655-1661 na Zamku Lubowniańskim były ukryte polskie klejnoty koronacyjne. Najcenniejszym obiektem twierdzy jest główna wieża, po remoncie udostępniona zwiedzającym w 2003 r. W barokowym pałacu pokazane są meble z epoki, a w wysokim bastionie wystawa poświęcona Zamojskim.

Pod zamkiem znajduje się Muzeum architektury ludowej - Skansen Lubowniański. Demonstruje on życie dawnej wsi. Najcenniejszym obiektem jest drewniana cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła z 1833 r. z barokowo-klasycystycznym ikonostasem. Można obejrzeć drewniane zagrody, budynki gospodarcze (stajnie, stodoły) a także kuźnię, młyn itp.



Zamek czynny

1.05 - 30.09 godz. 9:00 - 18:00 (ostanie wejście 17:00)
1.10 - 31.04 godz. 10:00 - 15:00 (ostanie wejście 14:00)


Od maja do września zamek czynny przez cały tydzień. W pozostałych miesiącach zamek czynny we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków. Zwiedzanie zamku trwa około 80 minut, a skansenu ok. 45 minut..


Cennik

  Zamek Zamek i skansen
Dorośli 70 Sk 100 Sk
Dzieci 6-19 lat, studenci 40Sk 60Sk


*Ceny obowiązują od 1 maja 2006 r. Szczegóły i aktualne informacje na stronie: www.muzeumsl.sk Źródło: http://vratna.hej.pl



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:6 | do góry^