Dzisiaj jest: Czwartek, 25 lipca 2024 r. |  Godzina: 00:42 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Zamek Orawski

Zamek Orawski (Oravsky hrad) położony jest 10 km na północ od Kubina i jest największym zamkiem na Orawie. Wzniesiony został na wysokiej 112 metrowej wapiennej skale, znajdującej się nad rzeką Orawą. Stanowił on niegdyś twierdzę graniczną na północy Węgier, chronił szlak handlowy do Polski i był centrum administracyjnym Orawy. Zamek rozpoczęto budować w roku 1241. Swój obecny wygląd zyskał w 1611 roku. Był pierwotnie wybudowany w stylu romańskim i gotyckim, potem został przebudowany na renesansowy i neogotycki. Teren zamkowy to interesujący kompleks budynków, który tworzą dolny, średni i górny zamek. Najwyższa część - cytadela, jest jedną z najstarszych. Z dolnego zamku wiedzie do niej 880 schodów.

W pomieszczeniach zamku znajduje się Muzeum Orawskie z wieloma ekspozycjami. Prezentowana jest przede wszystkim historia samego zamku, poprzez rekonstrukcję pomieszczeń z kolejnych epok jego istnienia. Najbardziej szczegółowo pokazano epokę Turzonów. Eksponowany jest oręż z XVI i XVII w., oraz wyposażenie wnętrz, obrazy i meble, a także portrety członków rodziny Thurzo oraz kolejnych zarządców zamku. Na początku zwiedza się kaplicę zamkową, będąca jednocześnie miejscem pochówku Thurzonów i niektórych następców, z pięknym barokowym ołtarzem. Na zamku średnim, pokazywane są zbiory przyrodnicze z Orawy, obejrzeć można imponującą kolekcję ornitologiczną, zgromadzoną przez Antoniego Kocyana, który zamieszkał na Orawie. Zbiory Kocyana prezentują nie tylko ptaki stale osiadłe na Orawie, lecz także przebywające tu okresowo.

W kilku pomieszczeniach można obejrzeć również okazy fauny oraz interesujące zbiory etnograficzne oraz archeologiczne. Pokazane są m.in. archeologiczne znaleziska z epoki brązu i czasów rzymskich. Z tarasów widokowych, jak i z platform prowadzących na górny zamek roztacza się piękny widok na Orawskie Podzamcze, część Orawy oraz na Tatry Zachodnie, Pasmo Choczańskie i Wielką Fatrę.

Cennik, godziny otwarcia, galerie zdjęć zamku i inne ważne informacje znajdziecie na stronach:

Strona Orawskiego Muzeum i Zamku: www.oravamuzeum.sk
Strona zamku: www.oravskyhrad.sk

Źródło: Maciej Pinkwart "Północna Słowacja - przewodnik krajoznawczy dla zmotoryzowanych"Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:1 | do góry^