Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 23:28 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Zamek Ratno

Zamek Ratno Pierwsze informacje o zamku datuje się na rok 1347. Przez sto lat stanowił własność rodziny Pannwitzów. Później właściciele zmieniali się często; w 1505 r. Ulrich von Hardeck wzniósł nowy murowany zamek, który wkrótce powiększył Baltazar von Reichenbach (po 1514 r.); zamek został spalony podczas wojny 30-letniej (1645 r.) Odbudowano go w 1663 r. Zamek otrzymał renesansową attykę, otoczony został wałem oraz fosą.

W 1675 r. majątek kupił, Daniel Paschasius von Osterberg. Dokonał on generalnej rozbudowy i zmiany wystroju na renesansowo-barokowy. W posiadaniu rodziny von Osterberg zamek pozostawał prawie 90 lat. Ostatnią właścicielką była Iza von Blanckart, wysiedlona stąd w 1946r. W zamku zorganizowano dom wczasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego, ale mimo remontu w 1972 r., w końcu opustoszał i zaczął popadać w ruinę. Pod koniec lutego 1998r. zamek spłonął, szanse na to, że zamek zostanie zagospodarowany ogromnie zmalały. Zostały jedynie renesansowe mury bez dachu oraz dwie wieże, z których południowa jest potężną sześciokondygnacyjną konstrukcją na planie kwadratu, zbudowaną z kamienia i cegły. Szczyt wieży i koronę murów obiega renesansowa półkolista attyka. Powierzchnia bogato ukształtowanej bryły wynosi 2 tys. m2. Główną bramę, u góry skarpy, zdobi piaskowcowy portal z herbami rodziny von Osterberg. W siedmioosiowej głównej elewacji znajdują się arkadowe okna. U podnóża zamku, od strony południowej rozciąga się opuszczony i niszczejący park krajobrazowy o powierzchni 8 ha, z potokiem i stawem. Warto tu jednak zajrzeć, chociażby po to, aby zobaczyć efektowną ruinę.

Położenie i dojazd: Województwo Dolnośląskie, około 23km od Radkowa i 15km od Nowej Rudy. Dojazd PKS-em z Nowej Rudy i Kłodzka. Autobusy jeżdżą dosyć często. Zamek znajduje się przy samej drodze. Jadąc samochodem można zaparkować nieopodal.Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:5 | do góry^