Dzisiaj jest: Wtorek, 18 czerwca 2024 r. |  Godzina: 05:37 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
34.239.151.124Karkonosze – doliny

CICHA DOLINA
Dolina o długości ponad 2km, którą płynie Cichy Potok. Wcina się w głąb zbocza Grzybowca. Od zachodu ograniczona ramieniem z Młynikiem, a od wschodu Trzmielakiem i Sobieszem. Wylot doliny znajduje się w Piechowicach. Zbocza zalesione, u jej wylotu znajdują się nieliczne skałki. Wzdłuż Cichej Doliny przebiega żółty szlak z Piechowic do Jagniątkowa.

CZERWONA DOLINA
Dolina wcinająca się pomiędzy grzbiety Pogórza Karkonoskiego od zachodu Wierzchnicę i Bukową od wschodu Skibę i Kazalnicę. Ciągnie się na długości 2,5km do wsi Borowice. W Czerwonej Dolinie położone są dwie osady; Czerwoniak i Broniów. W okolicach Czerwoniaka przechodzi czarny szlak z Sosnówki do Przesieki.

SOWIA DOLINA
Jedna z najpiękniejszych karkonoskich dolin. Głęboko wcięta w łupki krystaliczne, bardzo stroma, podchodzi do Szerokiego Mostu pod Sowią Przełęcz. Długość doliny ok. 3km. Najpiękniejsza jest środkowa część w przewężeniu pomiędzy Buławą i Granatami oraz jej najwyższe partie. Sowią Doliną przebiega czarny szlak z Karpacza na Sowią Przełęcz.

DOLINA BIAŁEJ WODY
Malownicza dolinka długości około 2,5km, podchodzi aż pod grzbiet na pd. – wschód od Łysociny. Przez dolinę przechodzi niebieski szlak z Jarkowic na Przełęcz Okraj.

DOLINA CHOIŃCA
Dolina długości 2km oddzielająca Chojnik i Żar od reszty Pogórza Karkonoskiego. Głęboko wcięta, zalesiona, miejscami przechodząca w skalisty wąwóz. Doliną prowadzi żółty szlak z Podgórzyna Dolnego na Chojnik. Przecinają się tutaj szlaki; zielony z Chojnika do Przesieki i czarny do Podgórzyna Górnego.

DOLINA KAMIENNEJ
Najdłuższa dolina rzeczna w Karkonoszach. Oddziela je od Gór Izerskich. Ciągnie się na długości 18,5km od źródeł rzeki Kamiennej do Piechowic. W górnej części zalesiona. Od Szklarskiej Poręby tworzy skalisty wąwóz. Wzdłuż rzeki wijącej się doliną przebiega szosa E – 65. Jadąc drogą można zobaczyć efektowne zgrupowania skał, baszt skalnych i murów. Przez dolinę przebiegają szlaki turystyczne.

DOLINA KAMIEŃCZYKA
Dolina ciągnie się od Hali Szrenickiej do ujścia w Szklarskiej Porębie Górnej na długości ok. 5km. Najbardziej malowniczy odcinek tworzy wąwóz potoku Kamieńczyk, położony poniżej wodospadu. Przez górną część doliny przechodzi czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby na Halę Szrenicką, a w dolnej, czarny szlak okrężny wokół Szklarskiej Poręby.

DOLINA MYI
Długość, głęboko wciętej doliny, podchodzącej aż pod Słonecznik, wynosi 5,5km. Przepływa przez nią potok Myja. Jej zbocza są zalesione i ozdobione ciekawymi skałkami. Przez dolinę przechodzi zielony szlak z Przesieki do Borowic oraz czarny z Przesieki do Sosnówki.

DOLINA PIĘCIU POTOKÓW
Dolina tworzy kotlinowate obniżenie w północnym zboczu Głównego Grzbietu Karkonoszy na granicy z Padołem Śródgórskim. Na rozległej polanie zbiegają się wody potoków: Granicznej, Borówki, Modrzyka, Jeleniej Strugi i Jodłówki, tworząc potok Kacza. Przez dolinę przechodzi zielony szlak z Przesieki do Bierutowic i żółty z Przesieki na Polanę. Dochodzi również szlak niebieski z Miłkowa.

DOLINA SREBRNIKA
Piękna dolina w Laskockim Grzbiecie przez którą płynie Srebrnik. Na jej zboczach schowane między drzewami, występują skałki amfibolitowe. U wylotu doliny znajduje się schronisko PTTK „Srebrny Potok”.

DOLINA ZŁOTNEJ
Głęboko wcięta, porośnięta lasem mieszanym dolina przez którą przepływa potok Złotna.


Źródło: Słownik geografii turystycznej Sudetów cz.3 Karkonosze; Pod redakcją Marka Staffy; wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa – Kraków 1993Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:6 | do góry^