|
Czechy:
Słowacja:
Dolny Śląsk:
Góry:
Pozostałe:
Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K.
Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome
Kodowanie znaków:
UTF-8
Twoje IP: 18.97.14.89
|
MIŁKÓW
Duża uprzemysłowiona wieś łańcuchowa położona w dolinie Miłkówki na wys. 410 – 650m. Od zachodu i południa otoczona lasami. Od północy i wschodu rozciągają się użytki rolne. Miłków to stara wieś wzmiankowana w dokumencie z 1305r.
We wsi zachowało się wiele cennych zabytków, m.in.:
- Kościół Św. Jadwigi z XIV w. przebudowany w XV w. Obiekt murowany w stylu późnogotycko – renesansowym. W latach 1540 – 50 gruntownie przebudowany. Jednonawowy, przykryty stropem kasetonowym z polichromią. Wewnątrz m.in. piękna drewniana polichromowana rzeźba M.B. Bolesnej z ok. 1440r. oraz rzadka na Śląsku figura Chrystusa Frasobliwego z XVI / XVII w. Na murze zewnętrznym zespół 7 barokowych nagrobków kamiennych z XVIII w. Na zewnątrz muru otaczającego kościół stoi kamienny pręgierz z XVIII w. Przy kościele cmentarz otoczony murem, w którym od zewnątrz wmurowano 3 krzyże pokutne z piaskowca (na dwóch wyryta kusza oraz miecz i stopy rycerza) o wym. 111 X 47, 155 X 67 i 95 X 86cm.
- Zespół pałacowy hr. Von Matuschka – Toppolitzin, następnie hrabiostwa von Waldsteinów. W 1667r. wzniesiono dwór, który po pożarze w 1768r. przebudowano na barokowy pałac. W XIX w. ponownie przebudowany. Obiekt stanowi 3 – skrzydłowe założenie z mansardowym dachem, krytym łupkiem, dobrze rozwiązanymi elewacjami i skromnym portalem. Obecnie w pałacu działa ośrodek wczasowo – jeździecki prowadzony przez Państwowe Gospodarstwo Hodowlane w Wojanowie.
Pałac w Miłkowie: http://palacemilkow.pro.wp.pl
- W Miłkowie zachowało się dużo starych domów i chat z XIX i początku XX w.
Źródło: Słownik geografii turystycznej Sudetów cz.3 Karkonosze; Pod redakcją Marka Staffy; wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa – Kraków 1993
|
|
|