Dzisiaj jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 01:20 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
18.218.254.122







Przełęcze

BIERUTOWICKA PRZEŁĘCZ
Szerokie siodło pomiędzy Skalicą na pd. i Czołem na pn. oddzielające Karkonosze od ich Podgórza. Przechodzi tędy szosa z Karpacza do Sosnówki i Borowic. Przez Bierutowicką Przełęcz biegnie żółty szlak od Wangu przez Czoło do Dobrego Źródła.

CZARNA PRZEŁĘCZ (1350m)
Czarna Przełęcz (Sedlo Nad Martinovkou) położona jest między Śmielcem na zachodzie i Czeskimi Kamieniami na wschodzie. Od Północy styka się z Czarnym Kotłem Jagniątkowskim. Przez przełęcz przechodzi czerwony szlak z Przełęczy Karkonoskiej na Wielki Szyszak oraz dochodzi niebieski z Jagniątkowa.

PRZEŁĘCZ KARKONOSKA (1178-1198m)
Rozległe obniżenie w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, stanowiące najniższy punkt w całym grzbiecie. Na przełęczy stoi obiekt górskiego hotelu „Spindlerova bouda”, a po stronie polskiej schronisko „Odrodzenie” oraz budynek Straży Granicznej. Na przełęcz dochodzi asfaltowa, (niedostępna dla zmotoryzowanych) droga z Przesieki, która jest pozostałością niemieckiego projektu tzw. Drogi Sudeckiej. Droga nie została dokończona i między polską, a czeską częścią znajduje się kilkusetmetrowy pas przerwy.

PRZEŁĘCZ KOWARSKA (727m)
Przełęcz oddzielająca Karkonosze od Rudaw Janowickich. Przechodzą tędy szosy z Kowar do Kamiennej Góry, Lubawki i na Przełęcz Okraj. Dobry punkt widokowy na dużą część Sudetów zachodnich. Na okolicznych zboczach rozciągają się pastwiska.

PRZEŁĘCZ OKRAJ (1046m)
Przełęcz oddzielająca Główny Grzbiet Karkonoszy od Lasockiego Grzbietu. Zalesiona, położona na wys. 1046m. Dobry punkt widokowy na Rudawy Janowickie i Sudety Środkowe. Pod przełęczą od północy wypływa Jedlica, a od południa Mala Upa. Przez przełęcz prowadzi szosa łącząca Polskę z Czechami. Na Przełęczy Okraj zaczyna się Droga Przyjaźni (znaki czerwone).

PRZEŁĘCZ POD ŚNIEŻKĄ (1394m)
Wyraźne przewężenie na wys. 1394m na wschodnim krańcu Równi pod Śnieżką, oddzielające ją od Śnieżki. Od pn. podcina je Kocioł Łomniczki, a od pd. Upska Jama. Na Zachód od Przełęczy pod Śnieżką na wys. 1400m stoi duże Schronisko PTTK „Pod Śnieżką”.

SOWIA PRZEŁĘCZ (1164m)
Głęboko wcięta graniczna przełęcz oddzielająca Skalny Stół od Czarnej Kopy. Częściowo zalesiona lasem świerkowym. Z Sowiej Przełęczy na północ stromo opada Sowia Dolina, którą płynie Niedźwiada, a na południe znacznie łagodniej spływają potoki Male Upy. Przechodzi tędy czerwony szlak z Przełęczy Okraj na Śnieżkę i niebieski z Przełęczy Okraj przez Skalny Stół na Przełęcz pod Śnieżką. Dochodzi też czarny szlak z Karpacza.

PRZEŁĘCZ SZKLARSKA (886m)
Rozległe obniżenie na wys. 886m pomiędzy Górami Izerskimi i Karkonoszami. Zajmują je podmokłe łąki i lasy. Na przełęczy położone są zabudowania Jakuszyc. Przechodzi tędy szosa E-65 łącząca Polskę z Czechami. Przez przełęcz płynie Mielnica, oraz Kamienna. Na Przełęczy Szklarskiej panują doskonałe warunki śniegowe, dlatego rejon ten stał się popularnym ośrodkiem narciarstwa biegowego. Rozgrywane są tutaj co roku zawody dla miłośników narciarstwa biegowego, a najważniejsza biegowa impreza rozgrywana w tym ośrodku, to znany w całym kraju – „Bieg Piastów”.


Źródło: Słownik geografii turystycznej Sudetów cz.3 Karkonosze; Pod redakcją Marka Staffy; wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa – Kraków 1993



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:1 | do góry^