|
Czechy:
Słowacja:
Dolny Śląsk:
Góry:
Pozostałe:
Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K.
Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome
Kodowanie znaków:
UTF-8
Twoje IP: 44.197.101.251
|

Wodospady
HUTSKY VODOPAD (Hutniczy Wodospad)
Hutniczy Wodospad ma wysokość 20 m. Zasila go Hutniczy Potok, którego źródła znajdują się niedaleko schroniska Dvoracky. Do wodospadu dojdziemy niebieskim szlakiem z Chaty Dvoracky, prowadzącym do miejscowości Horni Rokytnice. Czas przejścia z Dvoracky około 30 minut.
WODOSPAD JODŁÓWKI
Niewielkie kaskady na Jodłówce powyżej Borowic, na wysokości około 800m. Położone w zalesionym i skalistym wąwozie. W pobliżu wodospadu przechodzi żółty szlak z Borowic na Polanę.
WODOSPAD KAMIEŃCZYKA
Najwyższy wodospad polskich Karkonoszy położony na wysokości 840m. Jego wysokość wynosi 27m. wody wodospadu spadają do pięknego Wąwozu Kamieńczyka, gdzie pod wodospadem wytworzył się obszerny i głęboki kocioł eworsyjny. Powyżej Wodospadu Kamieńczyka prowadzi czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby na Halę Szrenicką.
WODOSPAD ŁABSKI
Wodospad na rzece Łabie, obok Łabskiej Boudy, położony w północnej części Jaru Łaby. Jego wysokość wynosi 45 m, na długości 200 m woda spływa kaskadami przez ścianę Jaru Łaby do Doliny Łaby. Obok wodospadu prowadzi niebieski szlak z Labskiej boudy do Spindlerovego Mlyna.
MUMLAVSKI WODOSPAD
Wodospad o wysokości 10m znajdujący się na rzece Mumlawie na skraju Mumlavskiego Dołu, nieopodal Harrachova. Wody wodospadu utworzyły w granitowym podłożu olbrzymie misy i głazy eworsyjne. Z Harrachova dojdziemy niebieskim szlakiem w kierunku Labskiej boudy. Dochodzimy do miejsca gdzie przecina go żółty szlak(około 35 minut z centrum) i skręcamy w prawo, po przejściu kilkudziesięciu metrów jesteśmy na miejscu.
WODOSPAD PANCAVSKY
Najwyższy czeski wodospad o wysokości 140m. Tworzą go kaskady opadające z brzegu Pancawskiej Łąki na dno Doliny Łaby. Nad wodospadem przebiega czerwony szlak z miejscowości Horni Misecky do Labskiej boudy.
WODOSPAD PISZCZAKA
Mały wodospad o wysokości ok. 3m w Uroczysku. Tworzy go potok Piszczak płynący pięknym, dzikim i skalistym wąwozem. Do wodospadu dojdziemy niebieskim szlakiem z Kowar Górnych. Czas dojścia około 15-20 minut.
WODOSPAD PODGÓRNEJ
Wodospad utworzony przez wody Podgórnej na wys. 547m w górnej części miejscowości Przesieka, na pd. –wschód od Złotego Widoku. Potok wcina się w granitowe skały tworząc malowniczy, wąski wąwóz. Z progu opada, potrójną kaskadą, o wys. 10m, do kotła eworsyjnego. W rejonie Wodospadu Podgórnej prowadzą szlaki: żółty (powyżej kaskad) ze Złotego Widoku do Borowic, zielony ze Złotego Widoku do Borowic oraz dołem, czarny szlak z Sosnówki do Złotego Widoku.
WODOSPAD SZKLARKI
Wodospad o wysokości 13m utworzony przez Szklarkę na wys. 520m, w malowniczym wąwozie o skalistych zboczach, porośniętych lasem mieszanym. W łożysku potoku znajdują się kotły eworsyjne, największy z nich mieści się pod progiem wodospadu. Przy wodospadzie stoi schronisko „Kochanówka”. Obok Wodospadu Szklarki przechodzi niebieski szlak z Piechowic do schroniska „Pod Łabskim Szczytem” oraz czarny okrężny szlak wokół Szklarskiej Poręby.
WODOSPAD UPSKY
Dzieli się na Górny i Dolny. Górny Upski Wodospad o wysokości 120 m zaliczano do najwyższych wodospadów w Karkonoszach. Leży na zachód od Śnieżki w Upskiej Jamie, w pobliżu Kotła Olbrzyma (Obri dul). Rejon wodospadów jest niedostępny dla turystów.
Źródło: Słownik geografii turystycznej Sudetów cz.3 Karkonosze; Pod redakcją Marka Staffy; wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa – Kraków 1993
|
|
|