Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 22:55 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Schronisko Andrzejówka

Rybnica Leśna 58-350 Mieroszów tel.+48 74 8424883 +48 74 8012200,
Web: http://www.andrzejowka.com.pl

Schronisko PTTK Andrzejówka położone jest w centrum Gór Kamiennych. Budynek drewnianego schroniska wzniesiono na Przełęczy Trzech Dolin (799 m) w pobliżu Rybnicy Leśnej (Około dziesięć kilometrów od Wałbrzycha). Obiekt powstał z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego (Waldenburger Gebirgsverein) w 1933r.

Schronisko początkowo nosiło nazwę Andreasbaude dla uczczenia szefa towarzystwa Andreasa Backa. Od samego początku schronisko stało się bardzo popularne, ponieważ z niedalekiego Wałbrzycha jest tylko 10 km, a z Sokołowska jeszcze bliżej. O dawnej świetności Andrzejówki świadczy fakt, że w 1936 r. przez 2 tygodnie przebywała tu holenderska królowa Wilhelmina z księżniczką Julianą. Schronisko było wtedy zamknięte dla gości z zewnątrz, a miejscowy kuchmistrz za swoje umiejętności gastronomiczne otrzymał tytuł kucharza królewskiego. W 1944 r. budynek zarekwirowało Hitlerjugend a następnie schronisko przejął Wehrmacht. Po zakończeniu II wojny światowej, nadano mu imię komunisty Mirosława Krajewskiego. Wśród turystów zawsze było jednak Andrzejówką.

Polscy turyści polubili duże schronisko ze stylowym wystrojem snycerskim. W latach 70 - tych Andrzejówka słynęła z "górskiej" atmosfery i dobrej kuchni. Obecnie po wieloletnich problemach z dzierżawcami wnętrze straciło nieco na stylowości i nie ma tego klimatu, co dawniej. Obiekt nastawiony jest teraz raczej na niedzielnych spacerowiczów, którzy podjeżdżają z Wałbrzycha.

Andrzejówka to jedno z bardziej malowniczych schronisk w Sudetach. Drewniany budynek ma charakter typowego schroniska górskiego i mimo że jest stosunkowo "młody" (rok budowy 1933) ma specyficzną "górską" atmosferę.

Pogoda w okolicach Schroniska Andrzejówka i okolicy, podobnie jak w innych rejonach górskich jest bardzo zmienna. Na ogół, jeżeli pogoda się zmienia to jest to po godz. 12 -tej w południe. Mimo że schronisko leży na wysokości ok. 800 m npm temperatura bardzo często jest identyczna jak na o ponad 100 m wyższych pobliskich szczytach. Przeciętnie jest tu 4-5 st. chłodniej niż na nizinach. Choć zdarzają się sytuacje, gdy np. wiosną w słonecznym Wrocławiu jest +10°C, a na spowitej chmurami Przełęczy Trzech Dolin jest 0°C. Pokrywa śnieżna na Bukowcu (średnio): 25-50 cm, na głównym grzbiecie (Włostowa, Kostrzyna, Suchawa, Waligóra) 25-80 cm. Przeciętnie w zimie, na grzbietach górskich 50-60 cm, zaspy do sięgają do 1,5 m.

Schronisko Andrzejówka jest położone na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Okolica obfituje we wiele gatunków fauny i flory. Można tu spotkać m. in. muflona, jelenia, borsuka, lisa, białego i czarnego bociana czy kruka, podziwiać wiele gatunków storczyków, krokusy, naparstnicę purpurową, widłaki i wiele innych gatunków. UWAGA! Na łąkach i polanach można spotkać żmiję zygzakowatą.

Źródło: www.przewodnik.onet.pl

W pobliżu Schroniska Andrzejówka znajdują się 4 wyciągi narciarskie:
1. "Gwarek"
- Długość 360 m,
- Stok oświetlony i ratrakowany,
- Parking przy wyciągu bezpłatny,
- ceny - na stronie schroniska
- Właściciel wyciągu - Stanisław Brzeczek, tel. 074/847 67 49, 0 691 150 333;
- wyciąg czynny w godzinach 9.00 - 18.00

2. "Lech"
- Długość 330 m;
- Różnica poziomów 70 m;
- Parking bezpłatny przy wyciągu;
- Ceny - na stronie schroniska
- Właściciel wyciągu - Wiesław Zbróg, tel. 074/843 22 90;
- Wyciąg czynny: pn - pt od 10.00 do zmroku, sobota, niedziela i ferie od 9.00 do zmroku.

3. "Śnieżynka"
Nieczynny

4. "Muflon".
- Długość 260 m;
- Różnica poziomów 40 m;
- Parking przy wyciągu płatny,
- ceny - na stronie,
- Właściciel wyciągu - Marianna i Henryk Inglot, tel. 0 607 54 62 95;
- Wyciąg czynny: pn - pt od 10.00 do zmroku, sobota, niedziela i ferie od 9.00 do zmroku.

Trasy biegowe:
Trasy biegowe o różnym stopniu trudności. Polany w pobliżu schroniska (Hala pod Klinem, ratrakowane) oraz trasy wokół Waligóry.

Dla uprawiani turystyki narciarskiej i narciarstwa biegowego są także dostępne pozostałe drogi leśne trawersujące okoliczne szczyty.

Narciarskie trasy biegowe:

- Znaki czerwone - odcinek: schronisko "Andrzejówka" - Łomnica - Grzmiąca (Góry Kamienne) - Przełęcz Sokola - Wielka Sowa (1015 m), schronisko "Zygmuntówka" - Przełęcz Jugowska (Góry Sowie) - łącznie 25 km,

- Pętla Sokołowsko - Bukowiec (898 m) - schronisko "Andrzejówka"

- Trasa biegu Gwarków: Sokołowsko - schronisko Andrzejówka.

Wypożyczalnie sprzętu:
Wypożyczalnia nart w schronisku Andrzejówka, oraz wypożyczalnie przy drugim (nieczynnym) budynku schroniska.

Źródło: http://www.andrzejowka.com.pl/, http://www.um.swidnica.pl
XXIX BIEG GWARKÓW 2007

4 lutego w Andrzejówce przywita nas wspaniała zimowa aura i kilkustopniowy mróz. Znakomite warunki narciarskie i dobrze przygotowane trasy czekały będą na zawodników. Zawody rozpoczną się o godzinie 10:50 od biegu na 500 metrów. Następnie wystartują jedynka, piątka, VIPowie, a na końcu dystans na 10 i 20 kilometrów, szczegółowy program i regulamin biegu dostępny na stronie internetowej:

http://www.bieggwarkow.hb.plGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:4 | do góry^