Dzisiaj jest: Sobota, 04 grudnia 2021 r. |  Godzina: 11:36 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.81.89.248POŁOŻENIE

Góry Stołowe położone są w południowej części województwa dolnośląskiego. Tworzą rozległy masyw górski w środkowych Sudetach, na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich. Leżą na terytorium Polski i Republiki Czeskiej. Góry Stołowe ograniczają od zachodu Kotlinę Kłodzką. Ciągną się od Obniżenia Mieroszowskiego na pn. – zach., gdzie noszą nazwę Zaworów, po dolinę Bystrzycy Dusznickiej na pd. – wsch. Od pd. – zach. sąsiadują ze Wzgórzami Lewińskimi i Obniżeniem Kudowy. Znaczna część Gór Stołowych znajduje się na terenie Czech, ale najwyższe ich partie leżą w całości w Polsce.

Góry Stołowe przecina Droga Stu Zakrętów Radków - Kudowa. Nad nią zwieszają się liczne Skalne Filary, wchodzące w skład Radkowskich Skał. Z położonego w centrum gór Karłowa blisko jest do skalnych labiryntów na Szczelińcu Wielkim i w Błędnych Skałach, do rezerwatu „Łężyckie skałki” (inaczej łężycka sawanna zwana również sawanną afrykańską). Z Karłowa mamy blisko w rejon Torfowiska Batorowskiego oraz malowniczych Białych Skał. Od południa ciągnie się pas sławnych uzdrowisk: Kudowa, Duszniki i Polanica; z drugiej strony, u stóp przepaścistych zboczy północnych leżą zabytkowe: Radków i Wambierzyce.


Źródło: Położenie i budowa geologiczna - „Góry Stołowe” – mapa turystyczna; http://przewodnik.onet.pl, oraz Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych; Warszawa – Wrocław 1992;Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2021 | All rights reserved! | On-line:4 | do góry^

Biegi Górskie, maratony, bieganie | fotograf ślubny Zgorzelec