Dzisiaj jest: Sobota, 04 grudnia 2021 r. |  Godzina: 11:37 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.81.89.248SKANSEN I MINI ZOO W WAMBIERZYCACH

Skansen pana Mariana Garncarskiego powstał na bazie gospodarstwa rolnego w 1992 roku. Zgromadzonych jest tu niezliczona liczba przedmiotów, które w przeszłości służyły naszym przodkom: pierwsze drewniane lodówki, kolekcja ponad stu żelazek z XIX i początku XX wieku, sprzęt tkacki, stolarski, pełne wyposażenie kuźni, stare rowery, dawne wyposażenie zakładu stolarskiego, jest też spora kolekcja starych odbiorników radiowych i lampy naftowe. Możemy zobaczyć stary płaszcz - burkę oraz drewniany kuferek zesłańca na Sybir w 1940r. Należące do St. Gancarskiego - stryja pana Gancarskiego. Są tu również pamiątki po A. Gancarskim - również Sybiraku, uczestniku walk pod Monte Cassino - ojcu M. Gancarskiego. Na uwagę zasługuje kufer marynarza z 1916r. Był to osobisty kufer marynarza - Polaka wcielonego do Kriegsmarine. W skansenie zebrano również stare maszyny do szycia oraz sprzęt związany z przerobem lnu i wełny - kołowrotki, krosna tkackie, grępel, grzebienie do lnu, międlice - pochodzące z XIX i początku XX w. Można podziwiać misternie wykonane wieńce dożynkowe oraz malowane skrzynie posagowe z pocz. XIX w. i wiele innych ciekawych eksponatów.

Obok skansenu znajduje się mini ZOO w którym gospodarz zebrał różne zwierzęta, m.in.: strusie afrykańskie, jelenia, daniele, dzikie świnie, różne rasy kur oraz bażanty. Gospodarstwo pana Mariana zdobyło wiele nagród i cennych z punktu widzenia turystyki i kultury certyfikatów. Na potrzeby turystów w skansenie znajduje się niewielka kawiarenka oraz sklep z pamiątkami.

Gospodarstwo agroturystyczne oferuje swoim gościom noclegi w pokojach 3, 4 i 5 osobowych, dwóch domkach letniskowych. Istnieje możliwość rozbicia namiotu oraz postawienia przyczepy campingowej.


GODZINY OTWARCIA:
Czynne przez cały rok od godz. 8.00 do zmroku
Opłata za zwiedzanie (2009):
dzieci - 2 zł od osoby do 15 lat
dorośli - 4 zł od osoby


KONTAKT:
MARIAN GANCARSKI
Gospodarstwo Agroturystyczne
Skansen - mini ZOO
57-411 Wambierzyce
ul. Wiejska 52
tel. (074) 871 91 84
www.gory.info.pl/skansen

Źródło: www.polanica.pl oraz www.gory.info.plGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2021 | All rights reserved! | On-line:6 | do góry^

Biegi Górskie, maratony, bieganie | fotograf ślubny Zgorzelec