Dzisiaj jest: Wtorek, 18 czerwca 2024 r. |  Godzina: 03:39 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
34.239.151.124

Bożanowski Szpicak

Bożanowski Szpicak o wysokości 773m n.p.m. to najwyższe wzniesienie Broumovskich Ścian (Broumovske steny). Położony jest na terenie Broumovskiego Rezerwatu około 6km na północny-zachód od Radkowa, w południowo-wschodniej części Broumovskich Sten, które stanowią czeską część Gór Stołowych. Góra jest dobrze widoczna, pomimo, że różnica jej wysokość w stosunku do pozostałych szczytów w tym rejonie jest niewielka. Bożanowski Szpicak wyróżnia się z daleka ze względu na swój kształt, który tworzą zbocza przechodzące w pionowe ściany z wyraźną płaską częścią szczytową. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała, popękana i poprzecinana małymi labiryntami skalnymi, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne. Na szczycie znajdują się liczne malownicze skały o różnych przedziwnych kształtach np. wielbłąd, kotka, kaczka czy kowadło. Szczyt stanowi punkt widokowy na polską część Gór Stołowych, Kotlinę Broumovską i Góry Sowie.

Dojście:
Z miejscowości Suchy Dul - Slavny, istnieją dwa warianty dojścia; z parkingu możemy udać się czerwonym szlakiem (około 5km), prowadzącym wzdłuż lasu zarastającego masyw Broumovskich Skał. Idziemy asfaltową drogą, z której skały są słabo widoczne, ale za to możemy podziwiać dalsze okolice. Przy dobrej pogodzie widać w oddali panoramę Karkonoszy, a z bliższych wzniesień np. górę Ostas, na której znajdują się również piękne skałki.

Drugi wariant to żółty szlak, który jest dłuższy - 8,5km. Tym szlakiem idziemy ścieżką między skałami, gdzie od czasu do czasu widzimy między drzewami okolice Broumova i góry na granicy z Polską. Trasa jest bardzo ciekawa ponieważ po drodze przechodzimy obok różnych formacji skalnych. Trasa prowadzi również przez miejsce z którego odchodzi szlak do "Skalnej Bramy". Na znakach widnieje odległość około 500m, jednak jest znacznie bliżej. Nie odpuszczajcie, musicie zobaczyć "Skalną Bramę" na pewno zrobi na was wrażenie, a widok z punktu widokowego znajdującego się pod bramą na jest przepiękny. Gdy dojdziecie do miejsca "Zeleny hajek", musicie uważać ponieważ żółty szlak schodzi z masywu w kierunku miejscowości Bożanov, a zielony którym pójdziecie dalej rozchodzi się w trzech kierunkach; na szczyt Koruna, w kierunku miejscowości Suchy Dul oraz na Bożanovski Spicak.

Z miejscowości Bożanov na Bożanowski Spicak - niebieskim szlakiem idziemy około 5km;

Z miejscowości Machov - czerwonym szlakiem do Spicaka jest 6km.

Źródło: http://pl.wikipedia.orgGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:12 | do góry^