Dzisiaj jest: Niedziela, 21 lipca 2024 r. |  Godzina: 09:14 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
44.210.151.5Browar Broumov

Niedaleko granicy z Polską, około 30 kilometrów od Wałbrzycha, znajduje się kilkutysięczne czeskie miasteczko Broumov, a w nim jeden z najstarszych browarów w tej części Europy. Wytwarzane tu piwo Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru – zakonu benedyktynów. Benedyktyni przybyli tutaj z Pragi, zaraz po nadaniu praw miejskich Broumovowi przez króla czeskiego Karola IV w 1348 roku. Pierwszym znanym piwowarem klasztornego browaru był Johann Verner, który zmarł w 1633 roku. W XVI i XVII wieku Broumov nawiedzały częste pożary, po jednym z nich miasto uległo prawie całkowitemu spaleniu. Browar również wiele ucierpiał, ale dzięki pracowitym benedyktynom został odbudowany. Ze względu na obawy przed kolejną klęską żywiołową zakonnicy postanowili na początku XVIII wieku przenieść browar poza mury klasztoru. Nowy budynek postawiono w latach 1712-14 w pobliskiej wsi Olivětin (dziś będącej częścią miasta), w odległości około 2 km od klasztoru. W tym miejscu zakład funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Pod koniec wieku piwo z nowego browaru dostarczano do 30 okolicznych gospód. W 1889 roku wybudowano nowoczesną słodownię, a miejscowe piwo zaczęło zyskiwać coraz większe uznanie zdobywając m.in. medale na targach w Paryżu (1890) i Wiedniu (1898). Kolejna modernizacja zakładu nastąpiła w początkach XX w. Benedyktyni uważani byli za dobrych pracodawców. Świadczył o tym między innymi „deputat piwny” jaki otrzymywali pracownicy. W jego skład wchodziły 3 litry piwa dziennie, węgiel na zimę, karp na święta. Również na święta pracownicy dostawali 3 litry mocniejszego alkoholu. Oprócz piwa na terenie browaru funkcjonowała fabryka likierów (wyrabiano ich 35 rodzajów). W produkcji piwa dominowały gatunki bardzo lekkie i lekkie. Popularnością cieszyło się mocniejsze piwo ciemne. Browar klasztorny nie był jedynym w mieście, tutejsi mieszczanie również ważyli piwo. Z zachowanych dokumentów wynika, że tutejszy opat Grzegorz potwierdził w roku 1541 prawo warzenia piwa przez miasto. W roku 1948 browar klasztorny upaństwowiono. Wszedł on pod zarząd większych zakładów, między innymi z Hradca Kralove. Mimo upadku większego właściciela, browar w Bromovie przetrwał. Obecnie jest spółką prywatną. Browar w Broumovie nie należy do wielkich browarów, dlatego piwo Opat ciężko jest dostępne poza lokalnym rynkiem (sukcesem jest eksport do Niemiec, Rosji i Polski). Atutem browaru jest własna słodownia oraz ujęcie wody ze studni artezyjskiej. Chmiel używany do produkcji piwa pochodzi z okolicy miasta Žatec, a producent piwa Opat unika stosowania koncentratów lub granulatów chmielowych.

Dojazd:
Do Broumova można dotrzeć przez przejścia drogowe w Mieroszowie koło Wałbrzycha lub Tłumaczowie koło Nowej Rudy oraz przez przejście turystyczne w Głuszycy.

Zwiedzanie browaru i muzeum
Jeśli chcecie zobaczyć jak powstaje tradycyjne czeskie piwo to przyjedźcie koniecznie do bromovskiego browaru. Zwiedzanie browaru połączone z degustacją piw w grupach minimum 8 osobowych. Od lipca do sierpnia (poniedziałki i czwartki) od godz. 10:00
W innych terminach po wcześniejszej rezerwacji:
tel. +420 602 642 672 (polski, czeski)
tel. +420 491 523 779 (czeski)

Sklep i muzeum w browarze czynne:
Poniedziałek – piątek w godz. 10:00 – 16:00
Sobota w godz. 9:00 – 13:00
Niedziela w godz. 9:00 – 11:00 (tylko od maja do września)
W lipcu i sierpniu muzeum otwarte codziennie w godz. 10:00 – 17:00

Cennik (2012):
- zwiedzanie browaru 100CZK
- zwiedzanie browaru z degustacją piwa 150CZK (2012r.)
- zwiedzanie browaru z konsumpcją (cena do uzgodnienia)

Produkcja piwa
Obecnie browar Broumov oferuje piwa filtrowane, jak i żywe, tzw. kvasnicove (nie poddane procesom filtracji i pasteryzacji, dzięki czemu zachowują wiele więcej mikroelementów i witamin, głównie Wit. B6, pochodzących z drożdży piwnych). Te unikalne piwa są bezpośrednio ręcznie rozlewane ze zbiorników fermentacyjnych do beczek.

Browar oferuje swoim klientom kilka rodzajów żywych piw:
- klasyczne piwo typu „leżak” (jasne pełne”,
- piwa korzenne – imbirowe, kalendrowe, pieprzowe,
- piwa owocowe – czereśniowe, truskawkowe, morelowe, żurawinowe
- oraz piwo miodowe

KONTAKT:
Trida Osvaobozeni 55
550 01 Broumov – Velka Ves
tel.: +420 491 523 779
fax: +420 491 523 780
e-mail: opat@pivovarborumov.cz
web: http://pivovarbroumov.cz


Źródło: oficjalna strona browaruGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^