Dzisiaj jest: Niedziela, 21 lipca 2024 r. |  Godzina: 08:50 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
44.210.151.5

Harrachov - opis

Harrachov (pol. Harrachów) - miasto w Czechach położone na terenie kraju libereckiego, 4 km od granicy Polski.

Jest jednym z bardziej znanych ośrodków sportu i turystyki w Czechach. Ośrodek ten leży miedzy górskimi grzbietami, dzięki czemu służy doskonale do uprawiania narciarstwa biegowego, zjazdowego oraz turystyki. Harrachov jest miejscem odbywania światowych konkurencji skoków narciarskich. Miasteczko jest znane najstarszych jednej z najstarszych hut szkła w Czechach z prowadzoną ręczną produkcją szkła. W hucie szkła z fachowym komentarzem można podziwiać zręczne ręce miejscowych szklarzy. Oprócz huty szkła można odwiedzić muzeum szkła i sklep szkła i posiedzieć w prywatnym browarze rodzinnym.

Z Harrachova wyjedziemy wyciągiem krzesełkowym na grzebień Karkonoszy i stąd wybierzemy się na wyprawę górską. Karkonosze możemy podziwiać z czeskiej, ale i z polskiej strony dzięki doskonałemu systemowi szlaków turystycznych. Harrachov jest centrum turystycznym, z którego rozpoczyna się wiele szlaków wiodących w malownicze górskie miejscowości. Możemy podziwiać tu źródło rzeki Łaby, wodospady rzeki Mumlawa, kotły granitowe i inne zabytki przyrody.

Przejście graniczne z Polską: Harrachov - Jakuszyce

Na zboczu Certovej hory znajduje się kompleks skoczni narciarskich Certak o punktach konstrukcyjnych K-120 i K-90 oraz mamucia K-185. W Harrachovie ma swoją szkołę skoczków narciarkich Pavel Ploc. Miasto jest też ośrodkiem narciarstwa biegowego (ośrodek narciarski Ryzoviste), a latem bazą wypadową w Karkonosze i Góry Izerskie dla turystów pieszych i rowerzystów.

Harrachov znany jest również z huty i muzeum szklarstwa z zabytkową kaplicą szklarzy (m.in. ołtarz zbudowany z luster i kryształowy dzwon).

Lokalizacja i dojazd
Harrachov leży w dolinie Mumlavy, podobnie jak Szklarska Poręba na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich.

Dojazd do Harrachova jest możliwy z kilku różnych stron: z Jakuszyc (z granicy); od Jabloneca; z Tanvaldu; oraz boczną drogą z Koreniova.Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:4 | do góry^