Dzisiaj jest: Środa, 29 maja 2024 r. |  Godzina: 05:22 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.230.154.90

Trasa Hransko - Pravcicka Brama - Mezni Louka - Wąwóz rzeki Kamenice - HranskoCzas: około 5 do 6 godzin (min. 15km pieszo + 1,6km łódką)

Ceny wstępów:
Parking - 100kc, Pravcicka Brama - 50/30Kc, wstęp do kanionu rzeki Kamenice - 20Kc, przeprawa łodzią - 50Kc za jeden odcinek.

Stopień trudności
Trasa łatwa, biegnąca dobrymi, i oznaczonymi ścieżkami turystycznymi; oprócz początkowego wejścia na Bramę Pravcicką trasa biegnie płasko, trawersując kilkadziesiąt metrów poniżej monumentalnych, tajemniczych wierzchołków skał.

Atrakcje na trasie:
- Brama Pravcicka
- formacje skalne nad Gabrielinou stezkou (Ścieżką Gabrieli),
- Divoka i Ticha souteska (Dziki i Cichy przesmyk).

Z Hrenska idziemy czerwonym szlakiem, początkowo szosą aż do turystycznego skrzyżowania o nazwie Tri prameny. Stąd rozpoczyna się wyjście na Bramę Pravcicką. Idziemy leśnym duktem w lewo i podejdziemy pod strome skalne ściany. Nad serpentynami dojdziemy do podnóża samodzielnej formacji o nazwie Maly Pravcicky kuzel, będącej ulubionym celem alpinistów. Końcowy fragment szlaku prowadzi po wiszącym mostku, a następnie przez sztucznie wydrążony tunel.

Po zwiedzeniu rejonu wracamy na główną oznaczoną drogę i idziemy dalej wzdłuż skał bogato ukształtowanym trawersem. Trasa powstała w 1892r. i nosi nazwę Gabrielina stezka (Ścieżka Gabrieli). Droga ciągnie się wzdłuż skał i stale do nich przylega, od czasu do czasu pojawiają się piękne widoki. Nad nami stopniowo wyłaniają się liczne skalne formacje: Velky Pravcicky kuzel (Duży Pravcicki Stożek), Homole cukru (Głowa cukru), Kridelni stena (Ściana w kształcie skrzydła). Po kilku kilometrach przejdziemy na szerszą leśną drogę i zejdziemy do Mezni Louka.

Stąd kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem - leśną ścieżką przez 1,2km do rozdroża turystycznego "Nad souteskami". W tym miejscu skręcimy w prawo (bez znaków) i skalistym jarem zejdziemy w dół aż do północnej doliny rzeki Kamenice. Sztucznie przygotowana droga wzdłuż rzeki, nad którą wznoszą się olbrzymie ściany i wieże z piaskowca, zaprowadzi nas po chwili do górnej przystani łódek w Divoka souteska, która została zbudowana tuż przy ujściu malowniczego potoku zwanego Kachni (kaczy). Kolejny fragment wąwozu pokonujemy łódką. Po około 600m przejażdżki łódką przez Divoka souteska kontynuujemy wędrówkę wokół Mezni mustek (Graniczny mostek) poprzez kilka sztucznie wydrążonych tuneli i skalistych galerii do gościńca i górnej przystani łodzi w Ticha souteska. Stąd następnie płyniemy ponad 1km m.in. pod sztucznym wodospadem. Od kończącej naszą kolejną przeprawę przystani do Hrenska pozostaje około 1,5km spokojnego marszu.Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:7 | do góry^