Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 23:23 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Mała Pravcicka Brama

Położenie: Na północ od miejscowości Vysoka Lipa (około 2km).

Dojście:
Od parkingu w Vysokiej Lipie (płatny - 30Kc), który znajduje się obok gospody "U Loupeżniku" idziemy kilkaset metrów leśną drogą (żółty szlak), aż do miejsca gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym, skręcamy w prawo i dalej idziemy czerwonym szlakiem w kierunku Mezni Louka. Po przejściu następnych kilkuset metrów ścieżką prowadzącą łagodnie pod górę, dochodzimy do formacji skalnej gdzie mieścił się dawniej zamek Saunstejn. Warto wejść na górę po licznych drabinkach ponieważ ze skał roztacza się piękny widok na okolice. Wejście jest nieco uciążliwe, bowiem niektóre miejsca są bardzo wąskie.

Zamek zbójecki Saunstejn
Zamek został zbudowany w XIV w. i usytuowany w strategicznym miejscu na skraju terytorium rodu Markvarticków. Obwarowanie siedziby mogło prawdopodobnie służyć jako filia centrum zarządzania i z pewnością grało znaczącą rolę przy zapewnianiu bezpieczeństwa starej komunikacji handlowej zwanej Czeska szosa. Obecnie nic z zamku nie zostało, oprócz skał na których się znajdował.

Po zwiedzeniu skałek idziemy ścieżką ostro pod górę i trawersując wzdłuż skał dochodzimy do drogi asfaltowej, i tu musimy uważać, ponieważ czerwony szlaki idzie dalej drogą, a my udajemy się znakami dojściowymi do Małej Pravcickiej Bramy (znaki są również koloru czerwonego), dojście około 100m w prawo pod górę. Wysokość bramy wynosi - 2,3m, szerokość - 3,3m, grubość - 1,5m. Z "Bramy" możemy wrócić do Vysokiej Lipy, bądź udać się dalej szlakiem do Mezni Louka.

Źródło: www.nasehory.cz i www.ceskosaske-svycarsko.czGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:4 | do góry^