Dzisiaj jest: Środa, 29 maja 2024 r. |  Godzina: 03:22 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.230.154.90

Chata Hvezda

Chata Hvezda jest popularnym celem wycieczek w paśmie Broumovskich Sten (674m n.p.m.) To ważne skrzyżowanie szlaków turystycznych nazywano dawniej "Policką Górą". W roku 1670, opat Tomasz Sartorius kazał w tym miejscu, przy starej ścieżce z Broumova do miejscowości Police nad Metują, wystawić na skale drewniany krzyż z pozłacaną gwiazdą, pochodzącą z tzw. "czerwonej wieży" broumovskiego klasztoru. Nazwa Hvezda (Gwiazda) zastąpiła z czasem "Policką Górę". W roku 1855 wybudowano tu gospodę w stylu szwajcarskim. W roku 1938 Sudety zostały oderwane od Czechosłowacji i schronisko na Hveździe było niedostępne aż do końca drugiej wojny światowej. 2 czerwca 1945 roku, po przeprowadzonym remoncie, schronisko ponownie otwarto. 5 lipca 1959 roku, uroczyście otwarto nową szosę asfaltową Hlavnov - Hvezda, która zastąpiła pierwotną drogę polną. Została ona w roku 2006 naprawiona, łącznie z parkingami. Na Hvezdę powracał chętnie pisarz Alois Jirasek, piękno tutejszej przyrody było inspiracją dla malarza Adolfa Kaspara. Corocznie odbywa się na Hveździe znana impreza turystyczna - zimowy biwak (pierwszy weekend grudnia). W chacie Hvezda jest restauracja, oraz miejsca noclegowe. Kilkanaście metrów obok Hvezdy znajduje się kaplica Matki Boskiej Śnieżnej. Od Hvezdy do najbliższych skał "Skalny Teatr" jest około 500m, Jeden kilometr trzeba przejść do pierwszego punktu widokowego (Supi Kos 702m.n.p.m.) z rozległą panoramą (Broumov i okolice, polska granica i dalsze Góry Stołowe)

Dojazd:
Z Polski najbliżej będzie przez przejście graniczne Golińsk - Starostin (Mezimesti). Z Mezimesti jedziemy drogą nr 302 w kierunku Broumova, tuż przed miastem skręcamy w prawo na drogę nr 303 w kierunku miejscowości Police nad Metuji (dalej 303 prowadzi do Nachodu). Dojeżdżamy do miejscowości Bukovice (przedmieścia Police nad Metuji). Z drogi nr 303 w Bukovicach, skręcamy pierwszą drogą w lewo do miejscowości Hlavnov i dalej na Hvezdę. Nie sposób się zgubić, ponieważ kierunek na Hvezdę jest dobrze oznakowany. Z przejścia granicznego Golińsk - Starostin do Hvezdy będzie około 30km.

Uwaga: Kilkaset metrów od Hvezdy znajduje się parking (bezpłatny), ale ilość miejsc jest niewielka (kilkanaście stanowisk).

Kontakt:
Chata Hvezda u Broumovskych sten
Novakovi
Tel. 491 543 208
549-54 Police Nad Metuji

Źródło: Tablica informacyjna Broumovskich StenGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:9 | do góry^