Dzisiaj jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 12:10 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.230.143.213

Rezerwat Kruczy Kamień

Rezerwat geologiczno-krajobrazowy Kruczy Kamień położony jest na południe od Lubawki w Górach Kruczych znajdujących się w obrębie Gór Kamiennych. Rezerwat został utworzony w 1954 roku, a jego powierzchnia wynosi 10,2ha.

Na jego terenie objęto ochroną efektowne porfirowe intruzje w skałach osadowych, a także znajdującą się tutaj roślinność. Rezerwat tworzą malownicze, wysokie urwiska skalne dochodzące do kilkunastu metrów wysokości, a widok ze skał jest imponujący. Oprócz najbliższej okolicy z widoczną u podnóża skał Kruczą Doliną, położoną niedaleko Lubawką i Zbiornikiem Bukówka, widać znajdujące się w oddali pasmo Karkonoszy. Na terenie rezerwatu występują gatunki roślin ciepłolubnych nietypowych dla tego obszaru, jak np. kostrzewa biała, rozchodnik biały, irga zwyczajna, naparstnica zwyczajna. Odtworzono tu także dzięki naukowcom wrocławskim populację ciekawego motyla - Niepylaka Apollo.

Dojście:
Z Lubawki zielonym szlakiem około 45 minut (licząc od centrum). Wejście na Kruczy Kamień jest bardzo forsowne i może sprawić dużo kłopotu. Warto się jednak pomęczyć, widok jest wspaniały, szczególnie z wierzchołka Kruczej Skały (681m n.p.m.). Zielony szlak prowadzi dalej do Krzeszowa. Turystom jeżdżącym na rowerach mogę powiedzieć, że będą musieli wnieść sprzęt na górę, gdyby chcieli zajrzeć na teren rezerwatu.

Źródło:
www.przewodnik.onet.pl
www.ztp.eko.org.plGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:4 | do góry^