Dzisiaj jest: Środa, 29 maja 2024 r. |  Godzina: 04:06 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.230.154.90

Jaskinia Zła Dziura

Jaskinia Zła Dziura (Zla Diera) powstała na krze wapieni i dolomitów, sięgającej z pasma Branisko do głównie piaskowcowego pasma Bachuren. Jedyna jaskinia znana na obszarze powiatu preszowskiego. Udostępniona do zwiedzania od 1999r.

Kontakt i dodatkowe informacje:
e-mail: jaskyna@szm.sk
web: www.zladiera.sk

Krasnohorska Jaskinia

Krasnohorska jaskinia to końcowa część systemu jaskiń podziemnego potoku Buzgo. Do chwili obecnej zbadano 1556 m korytarzy, z których udostępniono do zwiedzania około 450m. "Sala Olbrzymów" o wysokości sięgającej 45m, jest jej największą komorą. Nazwę zawdzięcza gigantycznym krasowym słupom, tworzącym się dzięki unikalnym warunkom geologicznym. Naciek wysokości 32,6m należy do największych krasowych słupów na świecie.

Kontakt:
e-mail: stankov@ke.psg.sk
www.svssk.sk

Jaskinia Martwych Nietoperzy

Wejście do jaskini znajduje się w centralnej części pasma Tatr Niskich w Krasie Dzumbierskim Wysokogórskim na wysokości 1750m n.p.m. Jaskinie tworzą bogato rozgałęzioną kilkupoziomową sieć chodników i głównych korytarzy, połączonych pionowo spadającymi przepaściami i kominami. Najcenniejszymi znaleziskami są duże ilości kości nietoperzy, z których wiek najstarszych datuje się na około 6000 lat. Co roku można znaleźć nowe pozostałości po osobnikach pochodzących z całej Europy, dzięki czemu jaskinia zawdzięcza swoją nazwę. W jaskini panują niskie temperatury i silne prądy powietrza osiągające w niektórych miejscach do 7m/s co powoduje, że w jaskini temperatura wynosi często około 3 stopni Celcjusza.

Kontakt:
e-mail: jmnroman@host.sk
web: www.jaskynamn.host.sk

Jaskinia Ladnica Silicka

Jaskinia położona jest na południowy zachód od miejscowości Silica na Płaskowyżu Silickim w Krasie Słowackim. Jaskinia jest przepaścią o 50 m długości, 30 m szerokości i 91 m głębokości. Osobliwością jest obecna przez cały rok pokrywa lodowa, której wiek szacuje się na 2000 lat. Do jaskini prowadzi szlak turystyczny z parkingu przed miejscowością Silica.

Źródło: www.sacr.skGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:14 | do góry^