Dzisiaj jest: Niedziela, 21 lipca 2024 r. |  Godzina: 10:21 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
44.210.151.5

Skrajne Solisko (2093 m)

  • Początek trasy: Strbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro)
  • Trasa przez Dolinę Furkotną
  • Koniec trasy: Strbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro)
  • Czas przebycia całej trasy pieszo: 5 godzin i 30 minut.

Ze stacji tatrzańskiej kolei w Strbskim Plesie idziemy drogą pod górę na wprost. Po dojściu do skrzyżowania strzałki - drogowskazy wskażą nam drogę w lewo, nad jezioro. Po dojściu do brzegu idziemy wzdłuż niego w lewo. Idziemy dalej brzegiem pośród drzew i kosówek, do początku niebieskiego szlaku. Tam odchodzimy od jeziora i zaczynamy podejście do góry terenem zjazdów narciarskich (w sezonie narciarskim szlak jest zamknięty). Po półgodzinie podejścia mijamy skocznie narciarskie. Potem podchodzimy wzdłuż słupów wyciągu. Cały czas idziemy odkrytym grzbietem.

(Ten odcinek trasy na Solisko można też przebyć wyciągiem krzesełkowym, dolna stacja znajduje się obok hotelu Fis w Šrbskim Plesie. Ceny biletów w 2006: w jedną stronę (dół lub górę) 130 Sk (ulgowy 90 Sk), w obie strony 180 Sk (ulgowy 130 Sk).)

Dochodzimy (lub dojeżdżamy wyciągiem) do Chaty pod Soliskom (1840m).

Od Chaty na Solisku wyruszamy czerwonym szlakiem w górę. Ścieżka jest przyjemna, dobrze ułożona z kamieni, jednak wiedzie stromo do góry pomiędzy kosówkami. Dochodzimy na szczyt Skrajnego Soliska (2093m). Przejście tego odcinka powinno zająć nam 1 godzinę.

Znajdujemy się na pierwszym szczycie w długim masywie gdzie kończy się szlak, przed nami widnieje masyw Soliska z dominującym w nim szczytem Wielkiego Soliska (Šrbské Solisko). Po lewej widzimy dolną część Doliny Furkotnej, po prawej Doliny Młynickiej, z otaczającymi ją ścianami Grani Baszt. Na trzecim planie widać na zachodzie Krywań, a na wschodzie Gerlach i Wysoką.

Na południu rozpościera się równina Liptowa, u podnóża gór widzimy Serbskie Pleso a przed jeziorem widnieje skocznia narciarska.

Ostrożnie schodzimy tą samą drogą do Chaty na Solisku (zajmie to nam około pół godziny), a następnie kierujemy się niebieskim szlakiem na zachód, do doliny Furkotnej. Ścieżką wśród kamieni trawersujemy stoki Soliska niemal poziomo, lekko obniżając się, aż dochodzimy na porośnięte kępami kosówki dno Doliny Furkotnej, do skrzyżowania z żółtym szlakiem.

(Z Chaty na Solisku możemy się skierować w dół drogą, którą tu przyszliśmy, lub skorzystać z kolejki krzesełkowej.)

Podążamy w dół doliny żółtym szlakiem. Ścieżka jest wyraźna i wygodna, dopiero w lesie trochę bardziej stroma, dochodzimy do szerokiej, spacerowej alei Magistrali. Stąd już tylko pół godziny łagodnej prawie poziomej drogi do Szczyrbskiego Jeziora.Google
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:2 | do góry^