Dzisiaj jest: Czwartek, 25 lipca 2024 r. |  Godzina: 00:10 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Tatrzańska Łomnica

Tatrzańska Łomnica to jedna z największych osad na obszarze Tatr Wysokich. Znajduje się 6 km na wschód od Smokowca, u podnóża Łomnicy. Założona w 1893r. była pierwszym uzdrowiskiem klimatycznym w Tatrach. W 1895r. otrzymała połączenie kolejowe z Popradem. Do najbardziej reprezentacyjnych budynków miejscowości należy Grand Hotel z 1905r., oraz neogotycki kościół z 1902r. W Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się siedziba Zarządu Tatrzańskiego Parku Narodowego TANAP. W miejscowości są liczne hotele, pensjonaty, kempingi, restauracje. Oprócz połączenia kolejowego z Popradem jest wygodne połączenie kolejką wąskotorową ze Smokowcem i dalej ze Szczyrbskim Plesem. Tatrzańska Łomnica, ze względu na swe położenie, jest dogodną bazą noclegową, z której można rozpoczynać wycieczki w góry. Z miejscowości można dotrzeć do Skalnatej Chaty, skąd dalej dotrzemy (idąc na zachód) do Małej Studenej Doliny (8km). Na północ czerwonym szlakiem dojdziemy przez Malą Svistovkę do Brncalovej Chaty. Z Tatrzańskiej Łomnicy istnieje jeszcze kilka innych możliwości wycieczkowych. Ponadto możemy również podjechać kolejką elektryczną do pobliskich miejscowości z których możemy rozpocząć wędrówkę w inne, bardziej odległe rejony Tatr.

W miejscowości znajduje się Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego w którym można obejrzeć wszystko co dotyczy regionu Tatr, poczynając od budowy geologicznej, przez okazy fauny i flory oraz zapoznać się z historią i etnografią regionu. Na żywo można obejrzeć tatrzańskie rośliny w ogrodzie botanicznym.

KONTAKT:
Lasy Państwowe TANAPu (Statne lesy TANAPu)
Tel.: +421 (0) 52/478 03 65, +421 (0) 52/478 03 11
059 60 Tatranska Lomnica
e-mail: sekretariat@lesytanap.sk web: www.lesytanap.sk


Największą atrakcją jest supernowoczesna kolejka gondolowa, którą można wyruszyć na wycieczkę do Skalnatej Chaty (1751m) Stąd przesiadając się na wyciąg krzesełkowy, możemy dotrzeć na Łomnickie Sedlo, lub udać się kolejką linową na Łomnicki Szczyt (2633m) drugi co do wysokości szczyt w Tatrach.

Strona tatrzańskich kolei linowych (cenniki, godziny otwarcia itp.): www.tldtatry.skGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:5 | do góry^