Dzisiaj jest: Wtorek, 18 czerwca 2024 r. |  Godzina: 04:00 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
34.239.151.124Historia zamku

Pierwsza informacja o zamku pochodzi z 1277 roku, przypadającego na okres panowania księcia legnickiego Bolesława II Łysego. Jednak powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem Bolka I. W tym czasie powstaje prawdopodobnie wieża dziobowa albo klinowa o wysokości 25m, będąca jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce. Do zamku prowadził system bram, zewnętrzna murowana połączona szyją bramną z drugą bramą wewnętrzną. Dalsza rozbudowa zamku przypada na okres panowania dwóch książąt Bernarda oraz Bolka II. Przebudowa doprowadziła do połączenia istniejących skrzydeł zabudowy w jeden budynek mieszkalno-gospodarczy. Komunikacja odbywała się przy pomocy schodów i ganków zewnętrznych. W tym czasie następuje dalsza rozbudowa umocnień bram oraz murów zewnętrznych zamku. Z tego okresu zachowało się niewiele elementów wystroju architektonicznego. Ostateczny kształt zamek uzyskuje w XVI wieku. Rozbudowę rozpoczęto w 1540 roku, a kierował nią znany architekt Jakub Parr. Powstaje wówczas nowy budynek mieszkalny zwany dziś Domem Niewiast, który połączono krużgankiem z istniejącymi zabudowaniami. Przebudowano również dawny budynek mieszkalny nadając mu renesansowy charakter. W tym czasie ma miejsce rozbudowa zewnętrznych linii fortyfikacji przystosowanych już do broni palnej. Powstają dziedzińce zewnętrzne wraz z systemem murów obronnych i bastei. W wyniku przebudowy obiekt zajmował powierzchnię 7.600 m kwadratowych.

Zamek bolkowski był wielokrotnie oblegany. W 1245 roku wojska czeskie pod dowództwem rycerzy z Czernej bezskutecznie szturmowały potężne mury fortecy. Nie był również zdobyty w czasie wojen husyckich. Dopiero w 1463 roku zostaje wzięty szturmem przez króla czeskiego Jerzego z Podjebradu, który osadza na nim rycerza Jana z Czernej. Rycerz wkrótce zasłynął z rozbojów i grabieży. Dlatego zamek był oblegany, a następnie zdobyty przez mieszczan wrocławskich i świdnickich w 1468 roku, a Jan z Czernej poniósł śmierć. W czasie wojny trzydziestoletniej w roku 1646, zamek zdobywają Szwedzi. Wskutek działań wojennych obiekt znacznie ucierpiał. W 1703 roku zamek w Bolkowie zostaje zakupiony przez Cystersów z Krzeszowa. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku przechodzi na własność skarbu państwa, jednak nie zostaje zagospodarowany i powoli staje się ruiną. W 1885 roku rada miasta zezwala na częściową rozbiórkę murów. Odbudowę zamku rozpoczęto w pierwszej połowie XX wieku. Jednak prace budowlane zostały wstrzymane na wiele lat i ponownie wznowione w 1994 roku.

W 1995 roku powstaje stowarzyszenie pod nazwą Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, stawiające sobie za zadanie wskrzeszenie dawnej świetności zamku, poprzez organizowanie różnych imprez; turniejów rycerskich, występów teatrów, koncertów muzyki dawnej oraz tańca dawnego. Bractwo bolkowskie jest organizatorem turnieju rycerskiego, będącego jednym z największych w Polsce. Impreza odbywa się zawsze w ostatnią sobotę i niedzielę czerwca.

Źródło: strona zamku w Bolkowie www.zamek-bolkow.info.plGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:7 | do góry^