Dzisiaj jest: Czwartek, 05 grudnia 2024 r. |  Godzina: 23:29 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
18.97.9.171







SOSNÓWKA

Duża wieś łańcuchowa na granicy Podgórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej. Miejscowość mocno rozczłonkowana, położona na wysokości 370–720 m. Około 1305r. wieś wzmiankowana w dokumencie kapituły wrocławskiej. W 1711 r. powstał w Sosnówce pierwszy warsztat tkacki Melchiora Reimanna, który słynął z wyrobu welonów i bielizny stołowej. W latach następnych tkactwo stało się podstawą bytu miejscowej ludności. W XIX w. Sosnówka znana była głównie z wyrobu adamaszku. W miejscowości istniało wiele warsztatów tkackich bawełnianych i lnianych. Sosnówka stała się również modnym letniskiem.

Do najcenniejszych zabytków miejscowości należy:
- Kościół Św. Marcina. Obiekt późnobarokowy, po gruntownej przebudowie w l. 1796–97. Jest to budowla salowa ze sklepieniem kolebkowym z lunetami. Ze starego kościoła zachowała się wieża z dzwonem z 1514 r. Wewnątrz późnobarokowy ołtarz z XVIII w. i klasycystyczny prospekt organowy z początku XIX w. W murze cmentarnym 3 barokowe płyty nagrobkowe z XVIII w.

- Kościół M.B. Ostrobramskiej wzniesiony w latach 1816–20. Jednowieżowy z wnętrzem salowym. Wyposażenie barokowo – klasycystyczne z XVIII i XIX w. m.in. oryginalnie rozwiązany prospekt organowy nad ołtarzem głównym. Na murach duży zespół kamiennych nagrobków barokowo – klasycystycznych z XVIII w.

- we wsi zachował się bardzo liczny zespół starej zabudowy mieszkalnej i gospodarskiej z XVIII i XIX w. oraz domy o cechach architektury tyrolskiej z XIX i XX w.

Źródło: Słownik geografii turystycznej Sudetów cz.3 Karkonosze; Pod redakcją Marka Staffy; wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa – Kraków 1993



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:4 | do góry^