Dzisiaj jest: Niedziela, 21 lipca 2024 r. |  Godzina: 09:20 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
44.210.151.5Szczyty i grzbiety górskie

BABINIEC (985m)
Łagodny szczyt w zakolu Kamiennej. Stanowi pn.-zachodnie zakończenie ramienia odchodzącego od Mumlawskiego Wierchu. Zalesiony, na szczycie grupa skałek – Ptasie Gniazda. Dobry punkt widokowy na Góry Izerskie i Karkonosze.

BIELEC (931m)
Zalesiona kulminacja w zachodnim ramieniu Borowej w Lasockim Grzbiecie. Część szczytową zajmują liczne skałki – Białe Skały.

BOROWA (1055m)
Szczyt w Lasockim Grzbiecie. Góruje w bocznym wschodnim ramieniu odchodzącym od Łysociny pomiędzy doliną Srebrnika i Białego Strumienia. Pomiędzy Borową i Łysociną prowadzi niebieski szlak z Lubawki na Przełęcz Okraj.

BUŁAWA (877m)
Charakterystyczny izolowany szczyt wyrastający z pn.-zachodniego zbocza Skalnego Stołu. Przegradza Sowią Dolinę, której dnem płynie Niedźwiada. Zalesiony szczyt zbudowany z łupków łyszczykowych w których występują granaty i Atanazy.

CZARTOWA GÓRA (1020m)
Certova hora, szczyt o wysokości 1020m leży na południe od Harrachova. Na północno-wschodnich zboczach znajdują się wyciągi narciarskie ośrodka Ryżowiszcze, a na północnych stokach położone są skocznie narciarskie. Na Czartową Górę prowadzi wyciąg krzesełkowy z Harrachova. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na okolice.

CHOJNIK (627m)
Szczyt na Pogórzu Karkonoskiem górujący nad Obniżeniem Sobieszowa w Kotlinie Jeleniogórskiej. Porośnięty starym lasem bukowo – sosnowym z domieszką świerka, jodły, lipy, jawora i grabu. W podszyciu i runie występuje wiele gatunków rzadkich i chronionych, m.in.: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, bez koralowy, goryczka polna, miesięcznica trwała, konwalia majowa i oman Szlachtowa. Gnieżdżą się tu dzięcioł zielono siwy, gołąb siniak i muchówka mała. Jest tutaj jedyne stanowisko w Polsce pająka Tetrilus macrophtalmus i rzadki ślimak świdrzyk łamliwy (Balea perversa). Na skalistym szczycie wznoszą się ruiny zamku Chojnik. Szczyt Chojnik objęty jest ochroną tworząc rezerwat ścisły – „Góra Chojnik”.

CZARNA GÓRA (945m)
Szczyt górujący nad najwyższą częścią Karpacza Górnego. Zalesiony, na jego wierzchołku znajduje się okazała skała Skalica.

CZARNA KOPA (1407m)
Kulminacja Czarnego Grzbietu ciągnącego się na pn. – wschód od Śnieżki. Na Czarnej Kopie znajdują się rozległe gołoborza, w niższych partiach miejscami porośnięte kosodrzewiną i skarłowaciałymi świerkami. Północne zbocza stromo opadają do doliny Łomniczki, wschodnie do Sowiej Przełęczy. Po czeskiej stronie znajduje się Źródło Emmy, nieopodal schronisko Jelenka. Przez Czarną Kopę prowadzi czerwony szlak z Przełęczy Karkonoskiej na Wielki Szyszak oraz dochodzi niebieski z Jagniątkowa.

CZARNY GRZBIET (1400m)
Północno-wschodnie ramię odchodzące od Śnieżki i ciągnące się do Czarnej Kopy. Wznosi się na wysokości 1400m z kulminacją w Czarnej Kopie. Na grzbiecie rozległe gołoborza, miejscami porośnięte kosodrzewiną i skarłowaciałymi świerkami. Północne zbocze bardzo stromo opada do doliny Łomniczki, południowe jest łagodniejsze. Czarny Grzbiet stanowi niezwykle atrakcyjnie widokową trasę. W zimie jest to niebezpieczny rejon Karkonoszy. Grzbietem prowadzi czerwony i niebieski szlak z Przełęczy Okraj na Śnieżkę.

CZOŁO (869m)
Najwyższy dwuwierzchołkowy szczyt Pogórza Karkonoskiego, oddzielony od Karkonoszy, Przełęczą Bierutowicką. Częściowo zalesiony, stanowiący dobry punkt widokowy. Na wschodnim wierzchołku stoją skały Wieżyce. Przez Czoło przechodzi żółty szlak z Sosnówki do Karpacza Górnego.

GRABOWIEC (784m)
Szczyt w pn.-wschodniej części Pogórza Karkonoskiego. Zbudowany z granitów porfirowatych. Stanowi miejsce od którego rozchodzi się kilka grzbietów porozdzielanych krótkim głębokimi, malowniczymi dolinkami. Pod szczytem przechodzi czerwony szlak z Mysłakowic do Karpacza. Poniżej ciągnie się niebieski szlak z Miłkowa do Borowic i żółty z Sosnówki do Karpacza Górnego.

GRZYBOWIEC (751m)
Najwyższy szczyt zachodniej części Pogórza Karkonoskiego. Wznosi się pomiędzy Michałowicami i Jagniątkowem. Częściowo zalesiony, zbudowany z granitów ozdobiony malowniczymi skałkami.

HUTNICZY GRZBIET
Długie boczne ramię Głównego Grzbietu Karkonoszy, opadające ze wschodniego zbocza Śląskich Kamieni, pomiędzy dolną Sopotu i Czerwieni. Zalesione, w górnej części rozciągnięta grupa ciekawych Bażynowych Skał, które przecina zielony szlak ze Śnieżnych Kotłów do Przełęczy Karkonoskiej.

KAMIENNIK (1294m)
Graniczny szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy pomiędzy Mumlawskim Wierchem i Szrenicą. Wznosi się nad Halą Szrenicką. Porośnięty częściowo kosodrzewiną.

KARKONOSZ

Grzbiet położony jest na północny zachód od miejscowości Szpindlerowy Młyn (Spindleruv Mlyn), w środkowej części Karkonoszy. Rozciąga się od północnego-wschodu nad Doliną Łaby (Labsky dul) i obszarem źródliskowym Łaby (Sedmidoli) Grzbiet ciągnie się od Łabskiej Łąki (Labska louka) na północnym zachodzie do Doliny Łaby na wschodzie. Karkonosz ograniczony jest od północnego wschodu Doliną Łaby i Sedmidoli, a Kotelski potok ogranicza grzbiet od południowego zachodu. Wierzchołek i zbocza powyżej wysokości (1250m n.p.m.) porośnięte są kosodrzewiną, niższe partie zboczy pokrywają świerkowe lasy górnego regla. W celu ochrony górskiej roślinności górną część grzbietu obejmuje rezerwat przyrody.

Szczytową partią grzbietu prowadzi szlak turystyczny z Łabskej Łaki do Szpindlerowego Młyna prowadzący południowo-zachodnią stroną grzbietu.

W pobliże szczytu do miejsca zwanego Zlate Navrsi (1411m n.p.m.) dochodzi górska szosa, którą jeździ autobus z miejscowości Horni Misecky. Około 500m od szczytu położony jest górski hotel Vrbatova Bouda. W partii szczytowej znajduje się kilka punktów widokowych ze wspaniałą panoramą Karkonoszy.

Na zdjęciach od lewej strony: na pierwszym - droga prowadząca do Zlate Navrsi z Horni Misecky, zdjęcie drugie przedstawia szczytową część Karkonosza, na trzecim miejsce do którego dojeżdża autobus, z prawej strony widać górski hotel Vrbatova Bouda.


KOPA (1375m)
Kopulasty szczyt na pn. – wschodnim krańcu Równi pod Śnieżką. Od wschodu i pd.-wschodu podcięty stromymi urwiskami Kotła Łomniczki od zachodu łagodniejszymi Białego Jaru.

KOWARSKI GRZBIET
Najdalej na wschód położony człon Głównego Grzbietu Karkonoszy. Ciągnie się od Sowiej Przełęczy do Przełęczy Okraj. Kowarski Grzbiet jest w większości zalesiony, w górnej partii częściowo porośnięty kosodrzewiną. Zbudowany z łupków łyszczykowych i granitognejsów. Występują tu liczne minerały i kamienie ozdobne, m.in.: andaluzyty, granaty, sality, moriony i cytryny. Kowarskim Grzbietem prowadzi niebieski szlak z Przełęczy Okraj na Śnieżkę, a pod zboczem czerwony na Śnieżkę również z Przełęczy Okraj.

KOTEL (1435m)
Góra Kotel, dawniej nazywana Kokrhacz, położona jest w Czeskim Grzbiecie i dominuje w tej części Karkonoszy. Południowo-wschodnie zbocza stromo wpadają do Kotelnich Jam. Jest to rejon chroniony i niedostępny dla turystów, ale ogromne ściany kotłów widoczne są z daleka i robią wrażenie, nawet z większej odległości. Północne zbocze Kotla zmienia się łagodnie w rozległą równinę z Panczawską i Naworską łąką. Na zachodzie szczyt oddzielony jest siodłem od Łysej Góry, natomiast wschodnie zbocza stromo opadają aż do Harrachovskich Kamieni. Ze szczytu roztacza się piękny widok na okolice.

KOZIE GRZBIETY (Kozi hrbety)
Stromy grzbiet położony pomiędzy Doliną Białej Łaby i Św. Piotrem. Porośnięty kosodrzewiną, niżej na zboczach rośnie las świerkowy z domieszką kosodrzewiny. Kozie grzbiety dostępne są tylko od wschodniej strony, skąd roztacza się przepiękna panorama. Zbocza grzbietów są lawinowe, dlatego w zimie trasa jest zamknięta.

LISZCZA GÓRA (1363m) (Lisci hora)
Lisci hora - szczyt znajdujący się pomiędzy Studniczni i Czarną górą niedaleko miejscowości Pec pod Śnieżką. Na zboczach rośnie mnóstwo cennych gatunków roślin, dlatego część szczytu stanowi rezerwat ścisły i jest nieudostępniona do zwiedzania. Przez wierzchołek przechodzi jedna z najbardziej lubianych karkonoskich magistrali z Janskich Łaźni do Luczni budy. Na zboczach Liszczej Góry znajduje się kilka bud, np. Narciarska buda czy Prwosenka. Rejon ten jest popularnym miejscem sportów ziomowych z licznymi trasami narciarskimi. Z Liszczej Góry roztacza się piękny widok na bliższe i dalsze okolice.

LUCZNI GÓRA (1547m)
Lucni hora to Najwyższy wierzchołek Czeskiego grzbietu. Leży we wschodniej części Karkonoszy. Zbocza są pokryte łąkami górskimi oraz zaroślami kosodrzewiny. Na południowy-zachód góra stromo opada do Długiego Dołu, na północ łagodnie spada do Białej Łąki. Na południowym wschodzie przechodzi do Modrego Dołu, zaś na wschodzie jest oddzielona Lucznim łękiem (siodłem) od Studniczi Góry. Zbocza opadające do Długiego Dołu to zimą bardzo niebezpieczna okolica ze względu na lawiny. Z wierzchu Luczni Góry jest przepiękny widok na zachodnią i wschodnią część Karkonoszy i Podkarkonoszy.

ŁYSA GÓRA (1344m)
Lysa hora to szczyt położony w Czeskim Grzbiecie. Porośnięty kosodrzewiną. Na jego zboczach w kierunku Kotla rośnie chroniona, bardzo ciekawa flora. Na południowo-zachodnich zboczach nad Rokytnicą znajdują się popularne tereny narciarskie z licznymi kolejkami linowymi. U podnóża Łysej Góry od strony południowej znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych, a przy nim górska buda Dworacky. Z Rokytnice prowadzi na szczyt Łysej Góry wyciąg krzesełkowy.

ŁYSOCINA (1188m)
Rozległy graniczny, zalesiony masyw, stanowiący najwyższy szczyt Lasockiego Grzbietu. Zbudowany z łupków łyszczykowych z wkładkami z amfibolitów i wapieni krystalicznych. Wschodnim zboczem poniżej szczytu przebiega niebieski szlak z Lubawki na Przełęcz Okraj.

MAŁY SZYSZAK (1435m)
Graniczny szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, na wschód od Przełęczy Karkonoskiej. Zbudowany z granitów, pokryty gołoborzem i porośnięty płatami kosodrzewiny. Od wschodu bezpośrednio połączony z Tępym Szczytem. Północnym stokiem, pod szczytem, trawersuje czerwony szlak z Przełęczy Karkonoskiej na Równię pod Śnieżką. Poniżej Ścieżką nad Reglami biegnie zielony szlak z Przełęczy Karkonoskiej do Pielgrzymów.

MEDVEDIN (1235m)
Zalesiony wierzchołek w Czeskim Grzbiecie, górujący nad doliną Łaby i Białej Łaby. Stromo opada do Łabskiego Dołu i do Szpindlerowa Młynu. Zachodnie zbocze zmienia się w grzbiet Karkonoszy. Na zboczach Medvedina znajdują się popularne tereny narciarskie z dużą ilością tras i wyciągów narciarskich. Ze Szpindlerowego Młyna prowadzi na szczyt Medwiedina wyciąg krzesełkowy.

MĘSKIE KAMIENIE (1416m)
Męskie Kamienie (Mużske kameny) to charakterystyczny wierzchołek w Granicznym Grzbiecie położony na zachód od Petrowej budy i na północny wschód od siodła nad Martinowką. Szczyt tworzą 10-11 metrowe płyty skalne, o długości 50 metrów.

PRZEDNI ŻALY (1019m)
Zalesiony szczyt w Żalskim Grzbiecie pomiędzy Beneckem i Wrchlabim. Na szczycie istniała już w roku 1836 drewniana wieża widokowa. W roku 1889 została zastąpiona żelazną wieżą o wysokości 15m. Współczesna kamienna 18 m wieża widokowa została wybudowana w roku 1892. Z wieży roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków panoramicznych w Karkonoszach. Na wschodnim zboczu góry znajduje się kilka tras i wyciągów narciarskich.

PRZEDNIA PLANINA (1196m)
Predni Planina to zalesiony szczyt z obszernym płaskim wierzchołkiem, położony nad Szpindlerowym Młynem. Na zboczu znajduje się areał narciarski Św. Piotr z mnóstwem kolejek linowych i tras narciarskich. Na wierzchołek Przedniej Planiny prowadzi wyciąg krzesełkowy ze Św. Piotra. W środkowej części stoku stoi górska buda Na Plani.

RYCHORY
Grzbiet górski pomiędzy Górnym Marszowem, Żaclerzem i Swobodou nad Upą. Tworzy najbardziej wysuniętą na wschód część Karkonoszy. Przez grzbiet przechodzi ścieżka dydaktyczna. Do najważniejszych szczytów grzbietu należą: Dworski Las, Marawenecznik i Czerwony Wrch.

SKALNY STÓŁ (1281m)
Szczyt na zachodnim krańcu Kowarskiego Grzbietu. Od Skalnego Stołu ku pn.-zachodowi odbiega boczne ramię na którym znajdują się liczne skałki. Pod szczytem wśród skał widoczne ślady kamieniołomów granitów, działających do XVIII w. Zbocza porośnięte płatami kosodrzewiny i skarłowaciałym lasem świerkowym. Przez Skalny Stół prowadzi niebieski szlak z Przełęczy Okraj na Równię pod Śnieżką i dochodzi żółty z Kowar, a zboczem przechodzi czerwony z Przełęczy Okraj na Śnieżkę.

SMOGORNIA (1489m)
Potężny masyw górski z rozległym spłaszczonym wierzchołkiem, rozłożonym pomiędzy Przełęczą Karkonoską, a Przełęczą pod Śnieżką. Na pn. zboczu znajduje się Kocioł Smogorni, a na pn.-wschodnim Kotły Wielkiego i Małego Stawu. Na powierzchni masywu piękne zgrupowania skalne; Słonecznik i Pielgrzymy. Północnym zboczem Smogorni przechodzi czerwony szlak z Przełęczy Karkonoskiej na Śnieżkę do którego dochodzi żółty z Pielgrzymów, nieco dalej zielony z Polany i Ścieżka przyrodnicza „Wokół Małego i Wielkiego Stawu”.

STUDZIENNA GÓRA (1554m)
Studnicni hora - charakterystyczna góra Czeskiego Grzbietu. Leży we wschodniej części Karkonoszy nad Obrzim Dolem. Na północy przechodzi przez łagodne zbocza w Białą łąkę i w Upskie torfowisko. Zaś na południu zbocza stromo opadają do Obrziho i Modrego dolu. Od sąsiedniej Luczni Góry oddzielona jest Lucznim łękiem (siodłem). Na wschodnich zboczach występuje liczna, chroniona roślinność. Wschodnie i południowe zbocza są lawinowe. Ze szczytu roztacza się przepiękny widok na Śnieżkę i inne okoliczne wierzchołki.

SZRENICA (1362m)
Szczyt górujący nad Szklarską Porębą w Głównym Grzbiecie Karkonoszy. Rozległy i rozczłonkowany w dolnych partiach masyw, porośnięty lasami. Sam wierzchołek pokrywa rozległe gołoborze granitowe, z którego wyrastają szczytowe skały. Niżej znajdują się inne interesujące grupy skalne: Trzy Świnki, Szronowiec, Szrenicka Skała i Końskie Łby. Szczyt porośnięty płatami kosodrzewiny i ziołoroślami. Na szczycie znajduje się schronisko „Na Szrenicy”.

ŚMIELEC (1424m)
Szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy pomiędzy Przełęczą pod Śmielcem i Czarną Przełęczą. W pn. – wschodnie zbocze wcina się Czarny Kocioł Jagniątkowski. Odsłonięty, pokryty granitowym głazowiskiem, porośniętym kosodrzewiną. Pod szczytem Śmielca od południa wzdłuż granicy przechodzi czerwony szlak z Przełęczy Karkonoskiej na Szrenicę.

ŚNIEŻKA (1603m)
Najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Wznosi się w Głównym Grzbiecie Karkonoszy tworząc piramidalną kulminację wyższą od sąsiednich szczytów o około 200 m. Na zachodzie, poprzez Przełęcz pod Śnieżką, łączy się z Równią pod Śnieżką. Na pn. – wschodzie odchodzi grzbiet Rużove hory. Zbocza Śnieżki są, bardzo strome i pokryte gołoborzem. Śnieżka zbudowana jest w najwyższej partii z twardych hornfelsów, a w części zachodniej także granitów. Cały szczyt pokrywa rumowisko skalne. Na głazach i między nimi rosną gatunki roślinności górskiej, charakterystyczne dla piętra alpejskiego i obszarów subarktycznych. Na skałach występuje żółty porost – wzorzec geograficzny oraz liczne gatunki mchów. Rosną tu m.in. kępy situ skuciny, kostrzewy niskiej oraz wiele rzadkich gatunków. Średnia roczna temperatura na Śnieżce wynosi 0,4 °C, a śnieg zalega przez 198 dni. Bardzo dużo jest dni pochmurnych i wietrznych. Występują tu gwałtowne zmiany pogody. Na szczycie znajduje się kaplica Św. Wawrzyńca, Schronisko „Na Śnieżce” i Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW. Przez Śnieżkę przechodzi czerwony szlak z Przełęczy pod Śnieżką na Przełęcz Okraj, a północnym zboczem trawersuje niebieski szlak z Równi pod Śnieżką na Przełęcz Okraj.

WIELKI SZYSZAK (1509m)
Wielki Szyszak (Vysoke kolo) to najwyższy szczyt w Karkonoszach Zachodnich. Rozległa, wyraźnie wypiętrzona kopuła szczytowa od wschodu opada do Przełęczy pod Śmielcem, a w kierunku zachodnim łagodnie przechodzi w szerokie zrównanie z Czarcią Amboną. W pn. – zachodnie zbocze wcina się Wielki Śnieżny Kocioł. Szczyt Wielkiego Szyszaka pokrywa granitowe gołoborze. Na głazach rosną porosty, a między nimi murawy naskalne, wśród których najliczniej występuje sit skucina. Szczyt jest bardzo dobrym punktem widokowym. Północnym zboczem Wielkiego Szyszaka prowadzi krawędzią Śnieżnych Kotłów czerwony szlak z Przełęczy pod Śmielcem do dawnego schroniska „Nad Śnieżnymi Kotłami”, gdzie dochodzi żółty szlak ze schroniska Pod Łabskim Szczytem. Przez szczyt prowadzi zimowy, tyczkowany wariant szlaku czerwonego.


Źródło: Słownik geografii turystycznej Sudetów cz.3 Karkonosze; Pod redakcją Marka Staffy; wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa – Kraków 1993, opisy czeskiej części Karkonoszy: www.ceskehory.czGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^