Dzisiaj jest: Środa, 24 lipca 2024 r. |  Godzina: 23:05 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.92.91.54

Chata pri Zelenom Pleso

Wysokogórskie schronisko znajduje się na wysokości 1551 m w Dolinie Zielonego Stawu na wschodnim brzegu górskiego jeziorka. Ze względu na niezwykle atrakcyjne położenie jest licznie odwiedzane przez turystów. Pierwszym obiektem w tych stronach służącym turystom była Egidowa chata wybudowana w 1876r. Rok później została przeniesiona na południowy brzeg jeziora, a w 1890 roku spłonęła. W roku 1897 postawiono na północnym brzegu nową, Fridrichową chatę, z której po przebudowie powstało dzisiejsze schronisko. Po roku 1950 nosiło imię Alberta Brncala (1919-1950), profesora wychowania fizycznego, wychowanka tatrzańskiego Klubu Wspinaczkowego IAMES, który 1 sierpnia 1950 roku zginął tragicznie pod Jastrabim pedlom w Małej Zmrzlej dolinie. W 1990 roku wrócono do poprzedniej oficjalnej nazwy, jednak wielu turystów często goszczących w tych stronach nadal nazywa chatę "Brynczalką".

Położenie:
Schronisko znajduje się nad brzegiem Zielonego Stawu w Dolinie Kieżmarskiej (Dolina Zeleneho Plesa) Ze schroniska rozlega się wspaniały widok na Zielony staw i otaczające go szczyty: Jastrzębią Turnię, Baranie Rogi, Czarny Szczyt, Kołowy Szczyt, Durny (Pysny), oraz najpotężniejszą w Słowackich Tatrach trójkątną pionową ścianę Małego Kieżmarskiego. Widać stąd również pobliskie wodospady: Miedziany i Długi.

Czas otwarcia:
Cały rok. Ilość miejsc noclegowych - 54. W schronisku znajduje się również bufet wraz z jadalnią oraz tarasem. Specjalnością schroniska jest "Nosicsky caj" (Herbata Tragarzy) sporządzany z ziół zbieranych na okolicznych stokach górskich.

Dojście:
Do schroniska można dotrzeć szlakami z:
- Tatrzańskiej Łomnicy ( 3 godziny),
- Tatrzańskich Matlar
- z przystanku Biela Voda, gdzie znajduje się płatny parking

Trasy turystyczne:
- szlak do Zielonego i Białego Stawu
- szlak na Rakuską Czubę(Velka Svistovka)
- szlak na Jagnięcy Szczyt

KONTAKT:
Telefon: +421/(0)52/4467 420
Adres: Chata pri Zelenom Plese, Tatranska Lomnica, 058 60, Słowacja
Web: www.zelenepleso.sk

Źródło: www.vysoke-tatry.skGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^